W 2024 Europa wyda 1,1 bln dolarów na technologie ICT

Europa wyda w obecnym roku na technologie informatyczno-komunikacyjne ICT 1,1 bln dolarów. Do 2027 roku te wydatki osiągną poziom 1,3 bln dolarów – stwierdza raport Worldwide ICT Spending Guide Enterprise and SMB by Industry.

Według raportu opublikowanego przez International Data Corporation (IDC) roczna stopa wzrostu tych wydatków w latach 2022-2027 wyniesie 5,3%. Głównymi czynnikami wzrostu będą oprogramowanie i usługi biznesowe, przy czym najważniejszymi czynnikami pobudzającymi inwestycje będą coraz częstsze wdrażanie modułów sztucznej inteligencji, praca zdalna i narzędzia bezpieczeństwa.

W 2024 roku przemysł Europy, nie tylko krajów Unii Europejskiej będzie musiał poradzić sobie z recesją, jednak będzie ona płytka i wydatki na ICT nabiorą tempa. Rynek ICT najszybciej będzie rósł w Szwecji, Finlandii i Norwegii, gdzie istnieje wiele firm tworzących nowoczesne oprogramowanie i zamówienia rządowe na modernizacje infrastruktury pomagają wdrożyć usługi cyfrowe. Jednak w Europie Środkowej, zwłaszcza w Rumunii, wysoka inflacja spowoduje znaczny spadek wartości rynkowej urządzeń, co znów zmniejszy wydatki na technologie informatyczno-komunikacyjne.

„Chociaż inflacja i ceny energii spadają, napięcia geopolityczne i spowolnienie gospodarcze będą zwiększać niepewność europejskich przedsiębiorstw aż do końca 2024 r. Jednak inwestycje w ICT pozostają bezpieczne, a wydatki będą rosły we wszystkich branżach. Szczególnie interesujące będzie obserwowanie branży oprogramowania i usług informacyjnych, ponieważ rozwój generatywnej sztucznej inteligencji zwiększy wydatki w nadchodzących latach”– twierdzi w opisie raportu Zsolt Simon, starszy analityk ds. badań w firmie Europa IDC.

Jeśli chodzi o branże, istotne inwestycje podejmą firmy paliwowo-energetyczne, oprogramowania i usług informacyjnych oraz płatników opieki zdrowotnej. Ich wzrost wydatków wyniesie 9% rok do roku przekraczając europejską średnią wynosząca 6,6%. Jednak jeden z najwyższych poziomów wzrostu wydatków na ICT odnotuje w obecnym roku branża energetyczna z racji rozwijającej się dywersyfikacji źródeł energii i konieczności spełnienia wymogów regulacji ochrony środowiska.

Z kolei branża oprogramowania i usług informatycznych będzie w dużej mierze inwestować w rozwiązania chmurowe i narzędzia AI. Przyjęcie generatywnej sztucznej inteligencji (GenAI) w szerokim zakresie obszarów, w tym chatbotów, przetwarzania i kodowania języków, umożliwi stworzenie nowej generacji systemów do zarządzania łańcuchami dostaw, ERP i do zarządzania relacjami z klientami (CRM) oraz aplikacji nimi współpracujących. Branża opieki zdrowotnej z niedużymi ogólnie rzecz biorąc inwestycjami, jednak w porównaniu do wcześniejszych lat odnotuje poważny wzrost wydatków na ICT. Głównie będą to technologie bezpieczeństwa i wsparcia dla systemów ubezpieczeń zdrowotnych.