3 mln zł na walkę z otyłością

Holi, polski startup z sektora HealthTech, pozyskał pieniądze na ekspansję, rozwój technologii oraz wprowadzenie nowej oferty kompleksowego podejścia do zdrowia metabolicznego.

Holi to w pełni cyfrowa klinika zdrowia metabolicznego. „Jako pierwsi w Polsce oferujemy holistyczne podejście do leczenia otyłości i nadwagi z wykorzystaniem przełomowych terapii. Jesteśmy zarejestrowanym podmiotem leczniczym” – można przeczytać na stronie internetowej firmy. Teraz spółka zakończyła rundę pre-seed, w ramach której pozyskała środki o wartości 3 mln zł. Przewodził jej niemiecki fundusz specjalizujący się w sektorze HealthTech, YZR Capital. Do rundy dołączył również berliński fundusz HEARTFELT oraz aniołowie biznesu, m.in. Damian Zapłata (CEO Modivo i były członek zarządu Allegro) i Robert Bogucki (współzałożyciel deepsense.ai i Codilime).

„Szacuje się, że ponad 200 mln dorosłych cierpi na przewlekłe choroby metaboliczne w samej Unii Europejskiej. To zatrważające dane, jednak obserwując wzrastający trend zdrowego trybu życia, jesteśmy głęboko przekonani, że w najbliższej przyszłości świadomość zdrowia metabolicznego istotnie wzrośnie. Przyczynia się do tego Holi – powiedział cytowany w informacji prasowej Henric Hungerhoff, general partner w HEARTFELT. I jak dodał: „Dzięki specjalizacji Holi, widzę bardzo duże pole do skalowania biznesu wyznając podejście tech-enabled clinic, co było dla nas istotnym elementem podczas podejmowania decyzji o inwestycji”.

Holi zapewnia, że swój program walki z otyłością stworzyła przy współpracy doświadczonych dietetyków, naukowców i rady medycznej, która czuwała i czuwa nad metodologią. Założeniem kliniki jest kompleksowe podejście do polepszania zdrowia metabolicznego – ogólnego stanu metabolizmu jednostki, który obejmuje różnorodne procesy fizjologiczne regulujące produkcję, magazynowanie i zużycie energii w organizmie. Choroby metaboliczne obejmują m.in. otyłość, insulinooporność, cukrzycę typu 2, czy choroby serca.

„ Medycyną przyszłości jest prewencja. My wdrażamy konkretny pomysł dzięki naszej specjalizacji w chorobach cywilizacyjnych i metabolicznych, przyczyniających się do zwiększenia ryzyka przedwczesnej śmierci od 20 do nawet 100%. Działamy na styku diety, medycyny i stylu życia, skupiając się na aspektach takich jak zmiana nawyków żywieniowych, regulacja snu, codziennej aktywności fizycznej  i leczenia farmakologicznego precyzyjnie dobranego do pacjenta. Biznes zasilamy technologią, analityką biomarkerów zdrowotnych i autorską metodologią tworzoną przez czołowych polskich lekarzy” – powiedział Paweł Seweryn, współzałożyciel Holi, cytowany w komunikacie.

Spółka zapewnia, że dzięki uzyskanemu finansowaniu będzie kontynuować isję kompleksowego podejścia do zdrowia metabolicznego poprzez rozwój oferty, ekspansję rynkową oraz budowę własnej technologii.

„Przez kolejny rok chcemy się skupić przede wszystkim na wprowadzaniu kolejnych produktów i analityki do naszej oferty programów zdrowotnych, zbudowaniu nowej aplikacji dla naszych pacjentów i zespołu specjalistów oraz przeprowadzeniu walidacji na wybranych rynkach zagranicznych” – obiecuje Seweryn.

Metodologia Holi zakłada terapie, które zmienią podejście do leczenia otyłości poprzez indywidualny plan zmiany nawyków żywieniowych dzięki osiąganiu konkretnych celów ustalonych wspólnie między pacjentem oraz jego dietetykiem i lekarzem prowadzącym. Programy zdrowotne oferowane przez klinikę zakładają odejście od rygorystycznych jadłospisów i planów treningowych, oferując przejście na metodę małych celów. Dają także możliwość włączenia najnowszego leczenia farmakologicznego, jak chociażby analogi GLP-1 (Saxenda czy Wegovy), pod opieką specjalistów.

„Na rynku europejskim brakuje firm, które koncentrują się na zmianie nawyków indywidualnych pacjentów w celu poprawy zdrowia metabolicznego, co może potencjalnie obejmować bezpieczne wdrożenie agonistów GLP-1 jako jednego z wielu elementów układanki. Metodologia Holi jest pod tym względem wyjątkowa” – mówi przytaczany w informacji prasowej Markus Feuerecker, founding partner w YZR Capital.