Pierwsza w Polsce fabryka Mercedesa powstanie w Jaworze

Pierwsza w historii Polski fabryka aut Mercedesa powstanie na Dolnym Śląsku. Firma Mercedes-Benz zdecydowała, że otworzy nowy zakład w Jaworze na Dolnym Śląsku. Będą w nim produkowane w pełni elektryczne samochody dostawcze. Wartość inwestycji wyniesie 1,3 mld euro.

Jak podał PAiH, w zakładzie produkcyjnym będą powstawały duże samochody dostawcze (model zamknięty – furgony) oparte na architekturze VAN.EA (Van Electric Architecture). Dzięki inwestycji zatrudnienie znajdzie ponad 2500 osób. Rozpoczęcie inwestycji przewidywane jest na listopad 2023, a produkcja na styczeń 2026 r.

Mercedens-Benz Manufacturing Poland podał natomiast, że inwestycje ponad 1 mld euro będą rozłożone na lata 2023-2027.

We wspólnym oświadczeniu (Memorandum of Understanding) strony – polski rząd i agencje państwowe, w tym Wałbrzyska Specjalna Stefa Ekonomiczna „Invest Park”, Polska Agencja Inwestycji i Handlu, a także miasto Jawor i gmina Męcinka, które wspierają projekt i aktywnie angażują się w jego rozwój – zobowiązały się do dalszego rozwoju terenu przyszłej inwestycji.

Inwestycja została ogłoszona w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Delegacja Mercedesa spotkała się również z przedstawicielami Ministerstwa Rozwoju i Technologii. W spotkaniu uczestniczył także członek zarządu wykonujący funkcję i obowiązki prezesa PAIH Piotr Dytko.

Premier Mateusz Morawiecki zaznaczył, że konsumenci w coraz większym stopniu zwracają uwagę na jakość produktu. „Znana na całym świecie jakość marki Mercedes spotyka się w Jaworze z jakością pracy polskich inżynierów, menedżerów projektów i pracowników. Tworzy się w ten sposób najlepsze możliwe środowisko do inwestowania – powiedział Morawiecki.

Obecnie, w fabryce w Jaworze produkowane są silniki do samochodów osobowych oraz baterie elektryczne.