Synthaverse: Nowy zakład umożliwi skokowy wzrost produkcji

Spółka biotechnologiczna ma zielone światło na rozpoczęcie działalności operacyjnej w powstałym za ponad 100 mln zł nowym zakładzie Onko BCG. Dzięki tej inwestycji potencjał wytwórczy polskiego producenta leków wzrośnie skokowo – już w 2026 roku moce produkcyjne w zakresie Onko mogą zwiększyć się 7-krotnie.

Z przesłanych informacji wynika, że Synthaverse podpisał protokół odbioru nowego zakładu Onko BCG, który kosztował firmę ponad 100 mln zł. Zakład wyposażono w jedną z najnowocześniejszych linii produkcyjnych w Europie – Dara Pharmaceutical Equipment, która pozwoli na kompleksowe prowadzenie produkcji przy wykorzystaniu najnowocześniejszych rozwiązań. Jej wydajność to 10 milionów fiolek rocznie, i to w dwóch różnych formatach, co daje spółce dodatkowy potencjał do dalszego rozwoju. Systemy BMS, RMS i SCADA kontrolują krytyczne aspekty operacji produkcyjnych w czasie rzeczywistym, a centrale wentylacyjne (AHU) spełniają znacznie ważniejszą rolę niż tylko klimatyzatory. Ich wysoka wydajność zapewnia zdrowe środowisko dla personelu zakładu oraz bezpieczne funkcjonowanie wrażliwego na zmiany temperatury sprzętu.

„Inwestycja skokowo zwiększy możliwości produkcyjne, a w konsekwencji sprzedażowe deficytowego leku Onko BCG, stosowanego do innowacyjnej immunoterapii raka pęcherza moczowego. Cieszy nas perspektywa zwiększenia produkcji Onko BCG o około 300 tysięcy opakowań rocznie. W 2026 roku chcemy dojść do pełnej operacyjności, zarówno nowego zakładu produkcyjnego, jak też nowego Centrum Badawczo-Rozwojowego, co podniesie nasze moce w zakresie Onko aż 7-krotnie – zapewnia cytowany w komunikacie prasowym Mieczysław Starkowicz, prezes Synthaverse.

Nowy zakład wyróżnia najnowocześniejsza infrastruktura i park maszynowy, w najwyższym standardzie jakościowym, zarówno GMP jak i akceptowanym przez FDA. Oznacza to, że możemy produkować na wszystkie, nawet najbardziej wymagające rynki na świecie. Lek Onko BCG, który będzie produkowany w nowym zakładzie jest stosowany w terapii onkologicznej, gdzie występuje światowy deficyt. Obecnie sprzedajemy wszystko co wyprodukujemy. Dlatego jest to dla nas niesamowity potencjał do wzrostu: znikoma konkurencja (jest aktualnie dwóch liczących się graczy oprócz nas), stale rosnący rynek (wg danych WHO liczba pacjentów zwiększy się o 70 % w ciągu 20 lat) i bardzo wysoka bariera wejścia – niemal jesteśmy pewni, że konkurencji nie przybędzie” – podkreśla Jakub Winkler, członek zarządu Synthaverse.

Od początku tego roku działalność operacyjną rozpoczęło nowe Centrum Badawczo-Rozwojowe (CBR). Centrum wyposażone jest w nowoczesną linię technologiczną pozwalającą realizować kompleksowo takie procesy jak: depyregonizacja, napełnianie, załadunek, liofilizacja, rozładunek, a także kapslowanie produktów gotowych.