Przełom na rynku fotowoltaiki perowskitowej

Saule, jako pierwsza firma na świecie, uzyskała certyfikat TÜV Rheinland dla elastycznych perowskitowych ogniw fotowoltaicznych – przekazała spółka w komunikacie.

„To kamień milowy dla Saule S.A. (Saule Technologies), ale także kamień milowy dla postrzeganej jako przyszłość energetyki technologii fotowoltaicznej nowej generacji, opartej na perowskitach. Nigdy wcześniej żaden wytwórca elastycznych ogniw perowskitowych nie otrzymał cenionego w świecie certyfikatu TÜV Rheinland, będącego przepustką na światowy rynek fotowoltaiki” – napisano w informacji prasowej.

Testy przeprowadzane przez instytut TÜV Rheinland Solar z siedzibą w Kolonii to jeden z najważniejszych mierników jakości w światowej branży fotowoltaicznej. Proces weryfikacji obejmuje bowiem nie tylko testowany produkt, ale i jego linię produkcyjną, która poddawana jest szczegółowej inspekcji przez ekspertów instytutu. Przyznanie certyfikatu gwarantuje zatem, że dany produkt ma status nie jednostkowego prototypu, a dojrzałej oferty rynkowej o stabilnych, powtarzalnych parametrach.

„Nasza ciężka praca wreszcie zaczyna przynosić owoce. Kolejnym, naturalnym krokiem będzie certyfikowanie przez TÜV Rheinland Solar wszystkich modułów perowskitowych, które nasza firma jest w stanie wyprodukować, w tym modułów outdoorowych. Ten certyfikat dał nam olbrzymi zastrzyk pozytywnej energii i chęci, by dalej rozwijać naszą technologię – nie ukrywa satysfakcji cytowana w komunikacie dr Olga Malinkiewicz, założycielka i CTO Saule Technologies.

Z przekazanych informacji wynika, że przyznanie certyfikatu TÜV Rheinland Solar gwarantuje, że przedstawiony do testów perowskitowy moduł fotowoltaiczny Saule spełnia kryteria certyfikacji IEC. Badania przeprowadzono zgodnie z normą IEC TS 63163 („Design qualification and type approval for Terrestrial photovoltaic [PV] modules for consumer products, Qualification Test Sequence – Category 1”). TÜV Rheinland Solar zaświadcza także o pomyślnym audycie linii produkcyjnej modułu.


Ogniwa perowskitowe są uważane za najważniejsze osiągnięcie w dziedzinie fotowoltaiki od czasu wynalezienia ogniw krzemowych. Różnią się od nich tym, że są bardzo lekkie, cienkie, elastyczne i zdolne do wydajnej pracy także w niekorzystnych warunkach oświetleniowych, a nawet w sztucznym świetle. Polska firma Saule Technologies jest pionierem i światowym liderem fotowoltaiki perowskitowej. W 2021 roku Saule Technologies uruchomiła we Wrocławiu pierwszą na świecie linię produkcyjną ogniw perowskitowych.