S&P oczekuje uruchomienia środków z UE, m.in. z KPO dla Polski w nadchodzących miesiącach

Warszawa, 01.12.2023 (ISBnews) – S&P Global Ratings przewiduje, że nowy polski rząd odblokuje fundusze unijne, w tym z Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększenia Odporności (Recovery and Resilience Facility – RFF), w nadchodzących miesiącach, podała agencja. Wraz z umiarkowaną inflacją, będzie to wspierać popyt krajowy, podczas gdy popyt zewnętrzny osłabł, podkreślono.

“Uważamy, że nowy rząd znajdzie drogę do odblokowania funduszy UE. Polska kwalifikuje się do funduszy RRF (obecnie o wartości 60 mld euro po niedawnej rewizji, czyli ponad 7% PKB z 2023 r. dostępnego do 2026 r.) i około 85 mld euro (ponad 10% PKB) z wieloletnich ram finansowych UE na lata 2021-2027 (WRF). Znaczna poprawa stosunków Polski z Komisją Europejską wydaje się prawdopodobna, co pozwala nam wierzyć, że uda się znaleźć polityczne i prawne rozwiązanie kwestii związanych z praworządnością. Pozwoliłoby to odblokować fundusze i ułatwiłoby znaczne wypłaty w ramach RRF w 2024 roku. Wzmocniłoby to aktywność inwestycyjną Polski w latach 2024-2026” – czytamy w komunikacie.

Agencja przypomina, że fundusze zostały wstrzymane, ponieważ Komisja Europejska była zaniepokojona reformami sądownictwa przeprowadzonymi przez poprzedni rząd.

“Rozumiemy, że przyszły rząd zamierza rozwiać te obawy. Uważamy również, że konsolidacja fiskalna potrwa dłużej niż wcześniej oczekiwaliśmy, ponieważ nowy rząd będzie realizował obietnice przedwyborcze” – napisano dalej.

Nawet jeśli wdrażanie polityki okaże się wyzwaniem dla nowego rządu – w obliczu napiętego kalendarza wyborczego i wąskich gardeł strukturalnych – Polska odnotowała silny wzrost pomimo licznych wstrząsów zewnętrznych w ciągu ostatnich kilku lat, podkreślono także.

Umowa koalicyjna, podpisana 10 listopada przez liderów Koalicji Obywatelskiej (KO), Trzeciej Drogi i Nowej Lewicy, zakłada zwiększenie kompetencji samorządów i zwiększenie ich dochodów własnych samorządów poprzez ich większy udział w podatku PIT oraz “odblokowanie środków z Krajowego Planu Odbudowy”.

(ISBnews)