Lufthansa strategicznym akcjonariuszem ITA

Unijny organ antymonopolowy zgodzi się na zakup 41% akcji flagowego włoskiego przewoźnika lotniczego ITA przez Lufthansę. Niewykluczone, że z czasem niemiecki przewoźnik obejmie większy pakiet akcji ITA stając się największym akcjonariuszem.

Pozytywna decyzja unijnego organu antymonopolowego miałaby nastąpić do początku 2024 r., jak podała niemiecka firma w oświadczeniu dotyczącym wyników finansowych za III kw. 2023 roku. Państwo włoskie podjęło w maju br. pozytywną decyzję dotyczącą przejęcia przez Lufthansę 41% udziałów w kapitale zakładowym ITA za inwestycje w linię o wartości 325 mln euro w latach 2023-2024. Oczekiwano do tej pory na decyzję unijnego organu antymonopolowego. Ta będzie prawdopodobnie pozytywna, podobnie jak także oczekiwana do końca roku decyzja unijnych organów ds. konkurencji. Według nieoficjalnych informacji jeśli współpraca między niemiecką linią a państwem włoskim będzie „harmonijna” wówczas Lufthansa w ciągu kilku lat obejmie w ITA większościowy pakiet akcji stając się największym akcjonariuszem.

ITA to nic innego jak dawna Alitalia. W 2021 roku przewoźnika tego przejęło państwo włoskie chroniąc go przed bankructwem. Po wdrożeniu programu restrukturyzacyjnego i zdecydowanym cięciu kosztów wróciła na rynek przewozów lotniczych jako ITA, ale od połowy 2022 roku poszukiwany był dla niej inwestor strategiczny, na co wiosną br. zgodziła się Lufthansa.