Jak według Allegro kupujemy online?

Według raportu SW Research dla Allegro internetowi klienci poświęcają 7,5 godziny miesięcznie na zakupach online. Część respondentów zadeklarowało, że czynniki, które biorą pod uwagę przy składaniu zamówień zmieniły się w ciągu ostatniego się roku. Badani stwierdzili również, że specjalne oznaczenia ofert na platformie mają wpływ na ich decyzje.

Zakupy online zrewolucjonizowały świat i  wielu z nas decyduje się na nie z dowolnego miejsca o każdej porze dnia. Bez wychodzenia z domu, a nawet z łóżka, na platformach internetowych często możemy znaleźć lepsze oferty niż w sklepach stacjonarnych. Jako konsumenci średnio na takie zakupy poświęcamy ok. 7,5 godziny miesięcznie. 37% osób najczęściej składa zamówienia raz  w miesiącu, a 34% badanych robi to raz w tygodniu.

Średnio na zakupy online wydajemy 716 zł. Z kolei według badania co czwarty respondent wydaje w ten sposób nie więcej niż 300 zł miesięcznie, natomiast co piąty już ponad 1000 zł. Warto wspomnieć, że coraz częściej kupujemy przez aplikacje zakupowe, które stają się coraz popularniejsze.

Z przeprowadzonego badania wynika, że ponad 1/4 respondentów deklaruje, że zmieniły się czynniki, które biorą pod uwagę podczas internetowych zakupów (kobiety 32%, mężczyźni 25%). Dla kupujących ceny mają coraz większe znaczenie (45%), a z racji dynamicznie zmieniającej się sytuacji ekonomicznej czynnik ten będzie coraz ważniejszy. Nie zapominajmy, że jakość produktu (30%) i koszty dostawy (26%) również wpływają na konsumenckie decyzje. Sam wygląd i funkcjonalność strony czy marka produktów to czynniki, które już straciły na znaczeniu. Ciekawe jest, że w zależności od ceny konsumenci zwracają uwagę na różne czynniki. Jeżeli mowa o produktach do 50 zł to istotne są promocje lub inne okazje cenowe. A w przedziale cenowym od 50 zł do 150 zł znaczący jest koszt dostawy, natomiast w przypadku produktów powyżej 150 zł uwagę klientów zwraca zaufanie i opinie o wybranej platformie oraz marka artykułów.

Co więc decyduje o wyborze danej oferty? Według raportu jednym z decydujących czynników przy porównywaniu produktów w internecie jest cena (82%). Kupujący na Allegro (85%) robiąc w ciągu ostatniego roku zakupy zwracali uwagę na oznaczenia o specjalnej ofercie, a połowa z nich podkreśla, że miały one wpływ na ich wybór.

Jednym z takich oznaczeń na Allegro jest „Gwarancja najniższej ceny” i pojawia się przy najlepszej ofercie online. W tym celu codziennie są porównywane ceny wielu tysięcy ofert w najpopularniejszych sklepach internetowych, aby konsumenci mieli pewność, że na Allegro znajdą tę najlepszą. Natomiast jeżeli kupujący w ciągu 72h od zakupu znajdzie tańszy produkt wśród sklepów, do których Allegro się porównuje, może zgłosić się do platformy, a ta przyznana mu kupon do wykorzystania na Allegro. Podczas akcji maksymalna łączna kwota takiego zwrotu wynosi 200 zł.