Kwantowy kontrakt Creotechu

Creotech Instruments po osiągnięciu porozumienia z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) został liderem konsorcjum międzynarodowego projektu kwantowego. Konsorcjum ma opracować urządzenie służące do bezpiecznej komunikacji z misjami prowadzonymi w dalekim Kosmosie.

Projekt ten o nazwie Quantum Key Distribution High Rate Detector Predevelopment ma na celu opracowanie detektora pojedynczych fotonów z wysoką wydajnością kwantową. Zastosowanie tego urządzenia jest bardzo ciekawe, bowiem ma służyć w stacjach naziemnych systemów kwantowej dystrybucji klucza QKD oraz komunikacji optycznej, w szczególności podczas komunikacji z misjami realizowanymi w dalekim kosmosie. Chodzi o zabezpieczenie poprzez kwantową dystrybucję kluczy, komunikacji z satelitami, sondami i misjami załogowymi. Urządzenie ma służyć także do bezpiecznej komunikacji naziemnej już na Ziemi. Umowa ma zostać podpisana w marcu br., jej wartość wynosi ok. 800 tys. euro, z czego połowa przypada na Creotech Instruments, jako lidera konsorcjum.

Kwantowa dystrybucja kluczy szyfrujących jest przyszłością bezpiecznej telekomunikacji. Opublikowany 14 lutego przez MarketWatch raport „Global Quantum Key Distribution (QKD) Market Research Reports, Industry Size, Growth Opportunity, Regional Analysis 2023 to 2031” pokazuje, że w najbliższych latach rynek ten będzie rosnąć o 30% rok do roku, osiągając wartość prawie 9 mld dol. w 2031 r.

– Za nami kolejne zakończone powodzeniem negocjacje z ESA, tym razem dotyczące działalności z obszaru technologii kwantowej. Rozmowy obejmowały ustalenie warunków kontraktu dla projektu QKD HRDP, którego celem jest stworzenie specjalnego detektora pojedynczych fotonów. Znajdzie on zastosowanie m.in. w komunikacji z misjami realizowanymi w daleki kosmos, ale przede wszystkim będzie  elementem składowym przyszłej sieci kwantowej dystrybucji kluczy szyfrujących przy pomocy satelitów. Na realizację projektu mamy niespełna trzy lata. To optymalny czas; posiadamy wiedzę z zakresu elektroniki kwantowej nowej generacji, mamy  wyspecjalizowanych inżynierów i doświadczonych partnerów, m.in.  z Monachium.  – tak opisuje projekt dr hab. Grzegorz Brona, Prezes Zarządu Creotech Instruments S.A.

Creotech Instruments współpracuje także w projekcie zaawansowanego ekosystemu sprzętowego do kontroli kubitów o nazwie Sinara, opracowywanego wspólnie z wiodącymi grupami badawczymi, m.in. z Uniwersytetu w Oxfordzie.

Polscy specjaliści od kilku miesięcy biorą także czynny udział w projekcie powstania pierwszego, dużego komputera kwantowego dla Unii Europejskiej. Celem tego przedsięwzięcia jest budowa 100-kubitowego komputera kwantowego do 2025 r. oraz uzyskanie gotowości technologicznej do budowy 1000-kubitowego rozwiązania do 2029 r. Creotech działa także w konsorcjum mającego na celu skonstruowanie pierwszego polskiego komputera kwantowego, który docelowo powstanie w infrastrukturze HPC Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego.