No Fluff Jobs: Mediany górnych i dolnych zarobków w branży IT wzrosły o blisko 20% r/r

Warszawa, 08.11.2022 (ISBnews) – Mediany górnych i dolnych zarobków w branży IT w przypadku kontraktów i umów o pracę wzrosły o blisko 20% r/r, wynika z danych serwisu No Fluff Jobs. Jednocześnie coraz więcej pracodawców proponuje specjalistom wynagrodzenie na poziomie 20 tys. zł. Wśród najpopularniejszych kategorii przy umowach o pracę w serwisie No Fluff Jobs wciąż pozostaje Backend.

Mediany zarobków dla kontraktów oraz umów o pracę w III kwartale 2022 roku (w porównaniu z analogicznym okresem w 2021 roku) w obu przypadkach poszły do góry. Przy B2B mediany oferowanych wynagrodzeń wynoszą od 17 do 23,5 tys. zł netto (+VAT), co daje nam wzrost mediany dolnych widełek o 20%, a górnych o 18%. Natomiast w przypadku UoP mediany proponowanych zarobków wynoszą od 12,5 do 19 tys. zł brutto, co przekłada się na wzrost mediany dolnych widełek o 17%, a górnych o 19%, podano.

“Walka o kandydatów(-ki) IT jest nadal bardzo zacięta – ma to odzwierciedlenie w rosnących zarobkach w sektorze tech. Mediany górnych i dolnych widełek wynagrodzenia zaliczyły prawie 20-proc. wzrost zarówno w przypadku B2B, jak i umowy o pracę. Wśród najlepiej opłacanych specjalizacji królują: AI, DevOps i Big Data, ale coraz więcej kategorii może liczyć na zarobki przekraczające 20 tys. zł” – powiedział chief growth officer w No Fluff Jobs Tomasz Wija, cytowany w komunikacie.

No Fluff Jobs po raz kolejny przeanalizował popularność poszczególnych kategorii, jakie pojawiają się na portalu. Jak się okazało, bez zmian na pierwszym miejscu znajduje się Backend (27%), który znacząco odbił od Frontendu (11%) i Fullstacka (10%) zajmujących kolejne miejsca. Testing znalazł się tuż za podium (9%).

“Specjaliści zajmujący się Backendem mogą liczyć na medianę widełek na poziomie od 17 do 25 tys. zł (+VAT) przy B2B, a przy UoP od 13 do 20 tys. zł brutto. Frontend to obszar, w którym można zarobić od 16 do 24 tys. zł (+VAT) przy kontrakcie oraz od 12 do 18,5 tys. zł na umowie o pracę. Przy znajomości Fullstacka można oczekiwać wynagrodzenia od 17 do 24 tys. zł (+VAT) przy B2B oraz od 13 do 20 tys. zł brutto przy UoP. Natomiast osoby zajmujące się Testingiem mogą zarobić od 15 do 20 tys. zł (+VAT) oraz od 11 do 16 tys. zł brutto” – czytamy w komunikacie.

Zaobserwowano również, że z każdym kwartałem pojawia się coraz więcej specjalizacji, które przebijają próg zarobków na poziomie 20 tys. zł, wynagrodzenie na tym poziomie przy umowach B2B mogą otrzymać specjaliści w obszarach: Backend, Business Analysis, Business Intelligence, Embedded, Frontend, Fullstack, Gaming, Mobile, Product Management, Project Management, Security, Testing. Natomiast specjalizacje, które przekroczyły górną medianę widełek 20 tys. zł przy UoP, to: Fullstack, Gaming, Product Management, Project Management.

No Fluff Jobs to branżowy portal z największą liczbą ogłoszeń rekrutacyjnych IT w Polsce, który jako pierwszy i jedyny wymaga publikacji widełek wynagrodzeń w każdej ofercie pracy.

(ISBnews)