Wydatki Ukraińców w Polsce wystrzeliły w górę

Wydatki Ukraińców w Polsce w I półr. br. w sklepach i na usługi wyniosły 2,1 mld zł, czyli dwa razy więcej niż w analogicznym okresie rok wcześniej i o 24% więcej niż w tym samym okresie pandemicznego 2020 r.  Eksperci Personnel Service przypominają, że w wyniku wybuchu wojny w Ukrainie, według Straży Granicznej, granicę z Polską przekroczyło ponad 6,6 mln osób

Do wyników z lat 2016-2019 jeszcze brakuje, bo wtedy wydatki wynosiły średnio 3,4 mld zł, ale wszystko wskazuje na to, że w kolejnych kwartałach można spodziewać się utrzymania trendu.

– W wydatkach Ukraińców notowanych w okresie od stycznia do marca już przebijał się efekt wojny i zwiększonych przekroczeń granicy. Teraz ten trend się utrwalił i o ile nie dojdzie do jakiegoś przewrotu w wojnie to pewnie te wydatki w kolejnych kwartałach będą utrzymywały się na wysokim poziomie. To oznacza, że możemy wrócić do wyników wydatków Ukraińców notowanych jeszcze przed pandemią. Wtedy co kwartał nasi wschodni sąsiedzi wydawali w Polsce średnio 2 mld zł. Teraz jest to nieco mniej, bo 1,4 mld zł, ale warto podkreślić, że ostatnio taki odczyt widzieliśmy w pierwszym kwartale 2020 roku, zatem ponad dwa lata temu – komentuje Krzysztof Inglot, założyciel Personnel Service i ekspert ds. rynku pracy.

Z najnowszego raportu GUS wynika, że w I półr. br. cudzoziemcy przekroczyli granicę Polski 73,8 mln razy. To o 62 proc. więcej niż w tym samym okresie rok wcześniej. Tym samym zbliżamy się powoli do wyników notowanych przed pandemią, bowiem w I półr. 2019 r. liczba przekroczeń granicy wyniosła 87,4 mln. Ukraińcy w pierwszym kwartale br. przekroczyli granicę z Polską 8,1 mln razy, podczas gdy rok wcześniej 3,3 mln razy.

Przed wybuchem pandemii, w latach 2017-2019 Ukraińcy w I półr. roku zostawiali w Polsce od 3,2 mld zł do nawet 3,6 mld zł. W 2020 r. ten wynik spadł do 1,7 mld zł, co jeszcze nie oddało w pełni konsekwencji wybuchu pandemii. To widać wyraźnie w I półr. 2021 r., gdy wydatki Ukraińców w Polsce wyniosły zaledwie 1 mld zł. Teraz wracają do wzrostów, bo w I półr. br. wydatki te przekroczyły 2,1 mld zł, czyli niemal tyle co w 2014 i 2015 roku, kiedy już w Polsce mogliśmy mówić o masowej migracji z Ukrainy.

Wydatki cudzoziemców w Polsce

Ogółem cudzoziemcy w I półr. 2022 r. wydali w Polsce 16,5 mld zł, czyli o 77,4%. więcej w porównaniu rok do roku, kiedy te wydatki były na poziomie 9,3 mld zł. Warto zwrócić uwagę na wzrost kwartał do kwartału. W okresie styczeń-marzec cudzoziemcy zostawili w Polsce 6,5 mld zł, podczas gdy w okresie kwiecień-czerwiec już 10 mld zł. Patrząc na to, kto wydawał w naszym kraju najwięcej to w II kw. 2022 roku największy udział miały wydatki przekraczających granicę z: Niemcami (4,3 mld zł), następnie z Ukrainą (1,4 mld zł), Czechami (1,1 mld zł), Słowacją (675 mln zł), Litwą (367 mln zł) oraz Białorusią (224 mln zł).