Niemcy i Stany Zjednoczone na szczycie globalnych rankingów kryptowalutowych

Materiał prasowy
SEG 2025

Niemcy ustąpiły miejsca Stanom Zjednoczonym, które znalazły się na szczycie rankingu w pierwszym kwartale 2022 r. Ich dominacja wynika z postępujących zmian prawnych dotyczących kryptowalut oraz dużych inwestycji w bitcoina (BTC) poczynionych przez duże instytucje finansowe

Stany Zjednoczone awansowały z trzeciego miejsca na najwyższą pozycję, napędzane przez rozporządzenie wykonawcze prezydenta Joe Bidena w sprawie zapewnienia odpowiedzialnego rozwoju aktywów cyfrowych w marcu 2022 r. Dyrektywa ma na celu zagwarantowanie ochrony konsumentów i stabilności finansowej oraz zwalczanie nielegalnej działalności.

Natomiast za drugą pozycję w rankingu odpowiada posunięcie Niemiec, aby umożliwić swojemu sektorowi oszczędnościowemu wykorzystanie inwestycji kryptowalutowych i skorzystanie z polityki zerowego podatku od zysków kapitałowych Bitcoin i Ether (ETH) utrzymywanych przez ponad rok.

Na trzecim miejscu uplasowała się Szwajcaria, która swoją pozycję zawdzięcza w dużej mierze kantonowi Lugano. Uznał on bowiem bitcoina za prawny środek płatniczy, co pozwoliło obywatelom tego obszaru na dokonywanie codziennych płatności za pomocą BTC, w tym podatków i rachunków komunalnych oraz usług.

Ponad 1000 dostawców usług blockchain i wirtualnych aktywów (VASP) nazywa Szwajcarię swoim domem, choć muszą być licencjonowani przez Szwajcarski Urząd Nadzoru Rynku Finansowego (FINMA) oraz przestrzegać zasad przeciwdziałania praniu pieniędzy (AML) i Know Your Customer (KYC).

Na czwartym znalazł się Singapur po tym, jak spadł z pierwszego miejsca pod koniec 2021 r. z powodu niedawnego zaostrzenia przepisów przez krajowy regulator finansowy i bank centralny. Pierwszą piątkę rankingu kończy Australia. W jej przypadku należy jednak zwrócić uwagę na dużą liczbę powstających ofert tzw. coinów, giełd i wolumenów transakcji, a także szeregu uniwersytetów oferujących kursy edukacyjne w zakresie blockchain i kryptowalut.