Baltic Power, spółka z Grupy PKN Orlen podpisała z duńską firmą Cadeler umowę rezerwacyjną na transport i instalację 70 turbin dla morskiej farmy wiatrowej – wspólnego projektu PKN ORLEN i Northland Power. Inwestycja zakłada powstanie do 2026 r. farmy o łącznej mocy wytwórczej do 1,2 GW
– Zeroemisyjna energetyka to fundament długofalowego rozwoju Grupy ORLEN. Już dzisiaj posiadamy około 650 MW mocy zainstalowanych w odnawialnych źródłach i chcemy dynamicznie zwiększać ten udział. Prowadzimy zaawansowane prace przy pozyskiwaniu lokalizacji portowych i nawiązujemy współpracę ze sprawdzonymi dostawcami. Jesteśmy przekonani, że doświadczenie zdobyte przy projekcie Baltic Power umożliwi nam efektywną realizację kolejnych projektów morskiej energetyki wiatrowej – powiedział Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen.
– Zawarcie kontraktu jest ważnym krokiem w realizacji naszej strategii zakupowej zakładającej zabezpieczenie w tym roku wszystkich krytycznych komponentów i usług, niezbędnych do realizacji projektu w założonym harmonogramie. Zarezerwowany statek jest jednym z około piętnastu statków na świecie, zdolnych do instalacji turbin najnowszej generacji – podkreśla Jarosław Broda, członek zarządu Baltic Power.
Firma Cadeler od 2012 r. zainstalowała blisko 400 morskich turbin wiatrowych i ponad 500 fundamentów, które łącznie produkują energię dla ponad 5,5 miliona europejskich gospodarstw domowych. Podpisana umowa rezerwacyjna gwarantuje dostępność specjalistycznego statku przeznaczonego do instalacji turbin podczas fazy budowy.
W czerwcu tego roku spółka Baltic Power sfinalizowała badania geotechniczne. Pomiary prowadzone były na liczącym ponad 130 km2 obszarze farmy oraz ponad 30 km trasie kablowej wyprowadzającej energię z morza na ląd. W ramach prac zespół kilkuset badaczy, techników i operatorów wykonał tysiące pomiarów i sondowań. Łącznie statki biorące udział w kampanii pracowały ponad 20 tysięcy godzin. W tym czasie wykonano kilka tysięcy metrów specjalistycznych wierceń w miejscach planowanych posadowień elementów infrastruktury farm. Ich głębokość w zależności od miejsca prowadzenia badań sięgała nawet kilkudziesięciu metrów.
Obok zaawansowanego projektu Baltic Power o mocy do 1,2 GW, PKN Orlen wystąpił także o jedenaście koncesji, których łączny potencjał szacowany jest na ponad 10 GW. To moc, która byłaby w stanie zaspokoić 25% zapotrzebowania Polski na energię elektryczną. Ponadto, koncern analizuje możliwość realizacji podobnych inwestycji na litewskim i łotewskim obszarze Bałtyku. Zgodnie z Polityką Energetyczną Polski do 2040 roku na polskich wodach ma powstać od 9 do 11 GW mocy zainstalowanych w źródłach odnawialnych. Inwestycje w porty, realizowane z udziałem polskich dostawców, będą znaczącym impulsem dla rozwoju regionów oraz krajowej gospodarki.