Maspex wspiera zrównoważony styl życia

Młodzi piłkarze
Materiały prasowe

Czyste etykiety, eliminacja cukru, rozwój portfolio produktów roślinnych, a także aktywizacja sportowa dzieci i młodzieży – to główne priorytety ogłoszone w ramach Strategii Zrównoważonego Rozwoju „Efekt Kolibra” i ekosystemu Zdrowy Styl Życia, przed którymi stoją marki należące do grupy Maspex. Część z tych celów została już zrealizowana

Strategia Zrównoważonego Rozwoju Maspeksu nazwana „Efektem Kolibra” składa się z 5 ekosystemów. To Ekologia, Innowacje, Środowisko Pracy, Otoczenie Społeczne i Biznesowe oraz Zdrowy Styl Życia. W ich ramach firma zobowiązała się do osiągnięcia 37 celów zgodnych z Agendą 2030 ogłoszoną przez ONZ.

W ramach ekosystemu Zdrowy Styl Życia Maspex zadeklarował całkowite usunięcie cukru w napojach dla dzieci do 2025 r. Cel ten został już zrealizowany w produktach marki Kubuś. W napojach, wodach smakowych, sokach i musach tej marki nie ma dodanego cukru. Także marka Tymbark wprowadziła w tym roku na rynek nową linię produktów „Po Prostu” dla osób ceniących zdrowe i smaczne połączenia. Znajdziemy wśród nich napoje, wody smakowe oraz lemoniady bez dodatku cukru. Proste, naturalne składniki znajdujące się w produktach z nowej linii są zgodne z zasadą tzw. czystych etykiet. Polega ona na maksymalnym uproszczeniu składu produktów i dążeniu do tego by produkt był jak najbardziej naturalny.

Zdrowy styl życia to tak naprawdę synonim życia w zgodzie z naturą. Gdybyśmy wybrali dwa elementy, które najmocniej go definiują, byłoby to zdrowe odżywianie oraz aktywne spędzanie czasu. Dlatego to właśnie na tych fundamentach oparliśmy pierwszy ekosystem naszej strategii zrównoważonego rozwoju. Ambicją Maspeksu jest, aby nasze produkty, były nie tylko smaczne i najwyższej jakości, ale by miały wysokie walory zdrowotne i by odpowiadały na najnowsze trendy oraz potrzeby konsumentów – mówi Magdalena Rohde-Krempa, General Manager BU Beverages w grupie Maspex.

Innym ze zobowiązań prozdrowotnych było także całkowite zrezygnowanie z dodawania cukru w preparatach farmaceutycznych do 2022 roku. Zostało to zrealizowane i suplementy, produkowane przez firmę Polski Lek, takie jak np. Plusssz są bez dodatku cukru.

Innym działaniem wynikającym z ogłoszonej strategii zrównoważonego rozwoju jest powiększanie portfolio produktów roślinnych. Aż 98 proc. całej oferty produktowej Maspeksu do 2025 r. będzie miało pochodzenie roślinne. Już teraz poszczególne marki wybierają do swoich produktów składniki, których produkcja uwzględnia dobrostan zwierząt hodowlanych i dbałość o środowisko. Od 2021 r. marka Lubella pozyskuje wszystkie jaja potrzebne do produkcji makaronów z chowu nieklatkowego.

W ostatnim czasie portfolio Maspeksu powiększyło się natomiast o kolejne nowości bazujące na roślinnym składzie – to m.in. pasty warzywne, pesto i sosy 8 warzyw od Łowicza, owsianka Lubella, Antybaton Łowicz, czy roślinne napoje z dodatkami owoców Just Plants od Tymbarku.

– Nasze produkty towarzyszą ludziom na co dzień. Są obecne na rodzinnych stołach od śniadania po kolację. Jesteśmy dumni z zaufania, którym darzą nas miliony konsumentów, dlatego nieustannie dążymy do udoskonalania naszych wyrobów. Za naszą najważniejszą misję w tym względzie uznajemy podnoszenie walorów zdrowotnych naszych produktów. Z tego powodu upraszczamy ich skład, ograniczając liczbę składników i stawiając na te naturalne. Stawiamy także na produkty roślinne i w ciągu najbliższych trzech lat niemal całkowicie wyeliminujemy składniki pochodzenia zwierzęcego. W ten sposób odpowiadamy na żywieniowe trendy i potrzeby konsumentów – mówi Iwona Piasta, general manager BU Food w grupie Maspex.

Realizacja celów zrównoważonego, to także zaangażowanie marek w działania zachęcające dzieci i młodzież do uprawiania sportu i aktywnego życia w zgodzie z naturą. Najpopularniejszą ogólnopolską inicjatywą, w którą Maspex zaangażowany jest już od 16 lat, jest turniej „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”. Organizatorem imprezy jest Polski Związek Piłki Nożnej  a głównym sponsorem marka Tymbark. To największe rozgrywki piłkarskie dla dzieci w Polsce i w Europie, w których do tej pory wzięło udział już ponad 2,5 mln dzieci, a prawie 30 proc. uczestników stanowią dziewczynki.

W działania popularyzujące sport wśród najmłodszych angażują się także inne marki. Kubuś od 2018 r. jest partnerem cyklu Runmageddon Kids, a od 14 lat organizuje program edukacyjny „Kubusiowi Przyjaciele Natury” dla przedszkoli i szkół podstawowych, w którym co roku ponad milion dzieci uczy się życia w zgodzie z naturą i aktywnego spędzania czasu.  

Również marka Plusssz w tym roku zaangażowała się w propagowanie aktywności sportowej i została jednym z partnerów 79. Wyścigu kolarskiego Tour de Pologne.

Plusssz od dawna towarzyszy miłośnikom aktywności fizycznej podczas budowania formy i dbania o zdrowie. Dołączenie marki Plusssz do wyścigu kolarskiego Tour de Pologne ma na celu promowanie zdrowego i aktywnego trybu życia, podkreślając istotę odpowiedniego nawadniania i uzupełniania elektrolitów podczas treningu – zaznacza Elżbieta Gugulska, general manager BU Polski Lek w grupie Maspex.

Do 2030 r. inicjatywami obejmującymi zrównoważony stylu życia objętych zostanie 90 proc. przedszkoli i 70 proc. szkół podstawowych w Polsce. Na dotychczasowe działania CSR Maspex wydał już ponad 250 mln zł. Wzięło w nich udział ponad 14 mln dzieci.