Firmy kierowane przez kobiety większą wagę przywiązują do kwestii społecznych i są pozytywnie nastawione do zasad i norm związanych z ESG (środowisko – ang. environmental, społeczna odpowiedzialność – ang. social responsibility i ład korporacyjny – ang. corporate governance). Prawie połowa firm zarządzanych przez Polki wdrożyła zasady ESG.
Według najnowszych danych KRS w Polsce aż 58,1% firm zarządzanych przez kobiety jest pozytywnie nastawiona do zasad i norm związanych z ESG, a 46,5% stosuje je w codziennej pracy. Ponadto odnotowujemy stabilny udział Polek w biznesie – kolejny rok odsetek kobiecych firm utrzymuje się na poziomie ponad 30%, a odsetek prezesek i członkiń zarządów w ostatnich latach waha się tylko nieznacznie. Jedynie 12,92% dużych i 25,41% średnich firm jest prowadzonych przez kobiety.
Najaktywniejsze biznesowo w 2022 r. były już nie – jak w 2021 r.– mieszkanki zachodniopomorskiego, a kobiety z województwa śląskiego. Polskie przedsiębiorczynie niezmiennie dominują w sektorze mikroprzedsiębiorstw oraz szeroko rozumianej branży usługowej.
Kobiety w biznesie wiążą przyszłość z ESG
Z tych samych danych wywiadowni gospodarczej wynika też, że firmy kierowane przez kobiety większą wagę przywiązują do kwestii społecznych – w Polsce, aż 58,1% zarządzanych przez kobiety firm jest pozytywnie nastawionych do zasad i norm związanych z ESG, a 46,5% ściśle się do nich stosuje w codziennej działalności. W przypadku firm kierowanych przez mężczyzn jest to ok. 30%
– Firmy przyszłości to te, które zwracają uwagę nie tylko na zyski, ale też na wartości, odpowiedzialność społeczną i kwestie środowiskowe, przejrzystość oraz transparentność. Liderki są tego świadome i często to one są inicjatorkami zmian – widać to na przykładzie konkursu Bizneswoman Roku, w którym wiele nominowanych firm zajmuje się właśnie działaniami na rzecz zrównoważonego rozwoju. Wspieranie kobiecych biznesów nie sprowadza się więc tylko do kwestii równouprawnienia, ale również troski o społeczeństwo i naszą planetę – mówi Olga Kozierowska, prezeska Fundacji Sukcesu Pisanego Szminką i pomysłodawczyni konkursu Bizneswoman Roku.
Odsetek biznesów w rękach kobiet nie maleje
Z najnowszej analizy KRS, opracowanej na zlecenie Fundacji Sukcesu Pisanego Szminką, wynika, że blisko 31% polskich firm jest w 100% własnością kobiet – zostały przez nie założone i są prowadzone. W ubiegłym roku ten odsetek wynosił 32,5%, różnica jest więc bardzo nieznaczna. Z kolei odsetek kobiet na stanowiskach prezesów w polskich firmach na koniec stycznia 2023 r. wyniósł 19,71%, podczas gdy w zarządach kobiety stanowiły 25,62%.
Symboliczny, nieprzekraczający 1% spadek odsetka kobiet sprawujących kluczowe stanowiska odnotowano w firmach notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych: funkcję prezeski w spółkach giełdowych pełni obecnie niespełna 5,7%, a członkini zarządu – 16,22%.
Pod względem liczby kobiet na wysokich stanowiskach Polska na tle innych krajów Europy wypada bardzo dobrze. Dane z najnowszego badania wywiadowni gospodarczej Dun&Bradstreet wskazują, że, nie licząc jednoosobowych działalności gospodarczych, Polki zajmują 17% stanowisk kierowniczych w firmach. Wyprzedzamy pod tym względem m.in. Skandynawię – w Norwegii obejmują one 13% kluczowych funkcji, w Danii – 12 proc., w Szwecji – 11%, a w Finlandii – jedynie 10%. Natomiast w Słowacji, Słowenii i na Węgrzech kobiety zajmują 15% stanowisk kierowniczych.
Kobiety właścicielkami blisko 30% mikroprzedsiębiorstw w Polsce
Udział kobiet w biznesie jako właścicielek firm spada wraz ze wzrostem ich wielkości. W przypadku mikroprzedsiębiorstw, zatrudniających do 9 pracowników, kobiety są właścicielkami 29,52% firm. W sektorze małych firm (zatrudniających od 10 do 50 pracowników) jest to 25,41%, średnich (zatrudniających od 50 do 250 pracowników) – 15,82%, a w przypadku firm dużych (zatrudniających powyżej 250 pracowników) odsetek ten stanowi jedynie 12,92% Nie odnotowano tutaj znaczących zmian w porównaniu do danych z ubiegłego roku.
Z analizy danych z KRS wynika też, że najbardziej aktywne biznesowo w 2022 r. były kobiety z województwa śląskiego, gdzie w ich rękach znajduje się 35,3% wszystkich firm, w których 100% udziałów przypada na jednego właściciela. Odsetek ten wzrósł w porównaniu do ub.r. z 31,5%. Niewiele mniejszy odsetek firm należy kolejno do kobiet z woj. zachodniopomorskiego, które w ubiegłym roku plasowało się na szczycie zestawienia oraz świętokrzyskiego, dolnośląskiego i mazowieckiego.
Polki od lat dominują w szeroko rozumianej branży usługowej
Sytuacja nie zmienia się również w kwestii branż, w których kobiety prowadzą firmy – od lat dominują one w usługach. Ich zakres jest bardzo szeroki, od zakładów fryzjerskich i kosmetycznych, salonów piękności i masażu, poprzez przeróbki odzieży, poprawki krawieckie, aż po działalność klubów fitness i obiektów sportowych czy lecznice weterynaryjne. Polki swoja przyszłość wiążą również z działalnością związaną z doradztwem finansowym i ubezpieczeniem, opieką zdrowotną, obsługą biur, a także działalnością prawniczą, rachunkowo-księgową i doradztwem podatkowym. Udział własności kobiet w tych przedsiębiorstwach oscyluje w granicach od 50 do nawet 70%.