Polski rynek fuzji i przejęć w sektorze IT jest mizerny, ale ma potencjał

Firma doradcza CMT Advisory oraz Fordata Virtual Data Room opublikowały raport poświęcony fuzjom i przejęciom (M&A) w branży IT. Okazuje się, że w tym okresie w Europie przeprowadzono łącznie 12 945 transakcji na udziałach i akcjach podmiotów z branży IT, z czego zaledwie 231 przypada na Polskę.

Raport dotyczy okresu od 1 stycznia 2019 r. do 30 września 2024 r., czyli prawie 6 ostatnich lat i obejmuje transakcje M&A w sektorze IT. Jakie wnioski można wysnuć po lekturze tego dokumentu? Dla polskiego rynku raczej mało optymistyczne. Poza wyjątkami ciągle pozostajemy w cieniu transakcji na rynku w Europie. Wystarczy wspomnieć, że na przeanalizowanych blisko 13 tys. transakcji zaledwie 1,78% dotyczyło rodzimego rynku. Było to tylko 231 firm, przy czym w tym roku – do 30 września – zrealizowano tylko 21 transakcji, dokładnie tyle samo, co w analogicznym okresie 2023 roku. Z czego 17 transakcji przeprowadzono na pakietach większościowych, a w 11 przypadkach inwestor nabywał 100% udziałów/akcji w spółce. 1 transakcja została przeprowadzona na pakiecie mniejszościowym – 25,00%.

„Największa aktywność transakcyjna miała miejsce w latach 2021-2022, kiedy przeprowadzono po 52 transakcje w każdym roku. Przy czym trend spadkowy na polskim rynku rozpoczął się wcześniej, niż na rynku europejskim, bo już w drugiej połowie 2022 roku. Wpływ na to mógł mieć wzrost niepewności spowodowany bliskością konfliktu zbrojnego w Ukrainie, wysoką inflacją i pogarszającą się koniunkturą gospodarczą. Od 2023 roku liczba transakcji zakupu polskich spółek technologicznych pozostaje na stabilnym poziomie” – czytamy w raporcie.

„Przyczyn stabilizacji polskiego rynku M&A można doszukiwać się w tych samych czynnikach, które wpłynęły na obserwacje z rynku europejskiego. Polski rynek IT cechuje nadal duży potencjał konsolidacyjny. To pozwala przypuszczać, że wzrost aktywności akwizycyjnej w Europie pociągnie za sobą również wzrost aktywności na naszym rodzimym rynku IT” – uważają autorzy raportu.

Stabilizacja na rynku transakcyjnym koresponduje z okresem stabilizacji makroekonomicznej. Jednocześnie zauważalny jest wzrost wycen firm technologicznych, co znajduje odzwierciedlenie w rosnących medianach mnożników EV/S oraz EV/EBITDA. Pomimo trudniejszych warunków rynkowych w 2023 i pierwszej części 2024 roku branża IT pozostaje strategicznie ważna, a dobrze prosperujące firmy technologiczne wciąż przyciągają kapitał i są dobrze wyceniane. Może to być również jedną z przesłanek nadchodzącego ożywienia na rynku transakcyjnym. Spadek inflacji w Europie, nadal duży potencjał konsolidacyjny rynku IT, rosnące znaczenie transformacji cyfrowej i rozwój algorytmów sztucznej inteligencji mogą stanowić czynniki pobudzające aktywność transakcyjną w przyszłości.

„Branża IT od wielu lat pozostaje jednym z najważniejszych sektorów na rynku fuzji i przejęć (M&A). W dobie cyfryzacji niemal każdy sektor gospodarki potrzebuje rozwiązań IT, co sprawia, że ten segment rynku przyciąga uwagę inwestorów. Dynamiczny rozwój technologii, takich jak sztuczna inteligencja, chmura obliczeniowa czy cyberbezpieczeństwo czyni sektor IT kluczowym elementem strategii rozwojowych wielu globalnych graczy. To sprawia, że sektor IT, pomimo spadku aktywności transakcyjnej względem rekordowych lat 2021-2022, nadal stanowi istotny segment rynku transakcyjnego. W pierwszych trzech kwartałach 2024 roku transakcje na spółkach IT stanowiły niemal 17,5% wszystkich transakcji M&A w Europie” – komentuje Jakub Multański, menedżer w CMT Advisory.

2023 rok był trudny nie tylko dla rynku M&A, ale również dla samej branży IT. Nastąpiły wtedy gwałtowne zmiany na rynku pracy. Duże, globalne spółki technologiczne takie jak Amazon, Alphabet, Microsoft i Meta przeprowadziły w tym czasie proces masowych zwolnień. Jednak w ostatnim czasie obserwowane są sygnały zapowiadające poprawę koniunktury w branży IT na świecie. Rośnie liczba oferowanych stanowisk w amerykańskich spółkach Big Tech, również w tych, które zwalniały w 2023 roku. Poprawa koniunktury na amerykańskim rynku z czasem wpłynie pozytywnie na rynki oparte o outsourcing usług IT, w tym na rynek polski.

Uwagę inwestorów w ostatnim czasie przyciągają produkty wykorzystujące algorytmy sztucznej inteligencji. Poszukiwanie efektywności i produktywności napędza popyt na oprogramowanie AI, a duży potencjał rozwoju tego sektora przekłada się na wysokie wyceny. Inwestorzy cenią również powtarzalność przychodów, nabywając spółki oferujące oprogramowanie SaaS, na co wskazuje analiza transakcji na rynku polskim i największych transakcji na rynku europejskim. W kwietniu Darktrace oferujący oprogramowanie wykorzystujące AI w modelu SaaS został zakupiony przez fundusz Thoma Bravo za kwotę 4,67 mld euro, co czyni tę transakcję największą w Europie w 2024 roku. Wraz z rozwojem rynku AI możemy być świadkami większej liczby tego typu transakcji.

„Obszary takie jak sztuczna inteligencja, oprogramowanie i usługi chmurowe pozostają na czele zainteresowania inwestorów, wpisując się w globalne trendy. Polska, z dynamicznie rozwijającym się rynkiem IT oraz wzrostem konsolidacji w segmencie telekomunikacyjnym, odgrywa coraz większą rolę na europejskiej scenie M&A. Wspierana przez wysoką płynność kapitałową private equity i korzystne warunki makroekonomiczne, branża TMT ma szansę utrzymać dynamikę rozwoju również w przyszłych latach” – dodaje Marcin Rajewicz, key account manager, ekspert ds. rynków finansowych w Fordata.

„Polski rynek IT cechuje nadal duży potencjał konsolidacyjny. To pozwala przypuszczać, że wzrost aktywności akwizycyjnej w Europie pociągnie za sobą również wzrost aktywności na naszym rodzimym rynku IT” – podsumowują autorzy raportu.