Warszawa, 06.12.2022 (ISBnews) – Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) dopuszcza wypłatę przez banki dywidendy wysokości 100% zysku wypracowanego w 2022 roku, podała KNF. Mogą wypłacić ja jedynie banki spełniające jednocześnie kryteria do wypłaty 75%, a także których portfel należności od sektora niefinansowego charakteryzuje się dobrą jakością kredytową (udział NPL, z uwzględnieniem instrumentów dłużnych, na poziomie nieprzewyższającym 5%).
“Komisja uznaje za konieczne, aby przyjąć następujące zasady polityki dywidendowej banków komercyjnych w 2023 r.:
1. Kwotę do wysokości 50% zysku z 2022 r. mogą wypłacić jedynie banki spełniające jednocześnie poniższe kryteria:
a) nierealizujące programu naprawczego,
b) pozytywnie oceniane w ramach Badania i Oceny Nadzorczej (ocena końcowa BION nie gorsza niż 2,5),
c) wykazujące poziom dźwigni finansowej (LR) na poziomie wyższym niż 5%,
d) posiadające współczynnik kapitału podstawowego Tier I (CET1) nie niższy niż wymagane minimum:
4,5% + 56,25%*wymóg P2R + wymóg połączonego bufora4,
e) posiadające współczynnik kapitału Tier I (T1) nie niższy niż wymagane minimum:
6% + 75%*wymóg P2R + wymóg połączonego bufora,
f) posiadające łączny współczynnik kapitałowy (TCR) nie niższy niż wymagane minimum:
8% + wymóg P2R + wymóg połączonego bufora.
Kwotę do wysokości 75% zysku z 2022 r. mogą wypłacić jedynie banki spełniające jednocześnie kryteria do wypłaty 50% z uwzględnieniem, w ramach kryteriów kapitałowych, wrażliwości banku na niekorzystny scenariusz makroekonomiczny.
Kwotę do wysokości 100% zysku z 2022 r. mogą wypłacić jedynie banki spełniające jednocześnie kryteria do wypłaty 75%, a także których portfel należności od sektora niefinansowego charakteryzuje się dobrą jakością kredytową (udział NPL, z uwzględnieniem instrumentów dłużnych, na poziomie nieprzewyższającym 5%)” – czytamy w komunikacie.
Kryteria określone powyżej w punktach 1-3 bank powinien spełniać zarówno na poziomie jednostkowym, jak i skonsolidowanym, zaznaczono.
KNF podała również, że dla banków posiadających istotny portfel walutowych kredytów mieszkaniowych stopę dywidendy należy dodatkowo skorygować zgodnie z poniższymi kryteriami:
Kryterium 1 – bazuje na udziale walutowych kredytów mieszkaniowych dla gospodarstw domowych w całym portfelu należności od sektora niefinansowego:
• banki z udziałem powyżej 5% – korekta stopy dywidendy o 20 pkt proc.;
• banki z udziałem powyżej 10% – korekta stopy dywidendy o 40 pkt proc.;
• banki z udziałem powyżej 20% – korekta stopy dywidendy o 60 pkt proc.;
• banki z udziałem powyżej 30% – korekta stopy dywidendy o 100 pkt proc.,
Kryterium 2 – bazuje na udziale kredytów udzielonych w latach 2007 i 2008 w portfelu walutowych kredytów mieszkaniowych gospodarstw domowych:
• banki z udziałem powyżej 20% – korekta stopy dywidendy o 30 pkt proc.;
• banki z udziałem powyżej 50% – korekta stopy dywidendy o 50 pkt proc.,
przy czym łączna wartość korekty (maksymalnie 100%) jest sumą korekt wynikających z obu kryteriów, czytamy także.
Jak podkreślono, Komisja uznaje także za niezbędne niepodejmowanie innych działań, w szczególności pozostających poza zakresem bieżącej działalności biznesowej i operacyjnej, mogących skutkować obniżeniem funduszy własnych, bez uprzedniej konsultacji z organem nadzoru.
“Dotyczy to także ewentualnych wypłat dywidend z zysku zatrzymanego oraz wykupów akcji własnych. Komisja oczekuje, że ewentualna realizacja takich operacji będzie każdorazowo poprzedzona konsultacją z organem nadzoru i uzależniona od jej wyniku” – czytamy również w komunikacie.
(ISBnews)