ISBiznes Logo

Partner merytoryczny

Bank Pekao
wtorek, 23 czerwca, 2026
ISBiznes Logo

Partner merytoryczny

Bank Pekao
Strona główna ISBnews PGE ma umowę z Gaz-Systemem na regazyfikację LNG wartą ok. 2,8 mld...

PGE ma umowę z Gaz-Systemem na regazyfikację LNG wartą ok. 2,8 mld zł

Warszawa, 23.06.2026 (ISBnews) – Polska Grupa Energetyczna (PGE) podpisała z Gaz-Systemem umowę regazyfikacji FSRU oraz zlecenie regazyfikacji FSRU w ramach procedury Open Season FSRU 2, podała spółka. Szacowany poziom zaangażowania finansowego spółki za prawo do korzystania z usług regazyfikacji LNG w terminalu FSRU 2 przez okres 15 lat wynosi około 2,8 mld zł.

„Uzyskane zdolności regazyfikacyjne stanowią element dywersyfikacji źródeł dostaw gazu ziemnego dla grupy kapitałowej PGE oraz zwiększają jej możliwości kontraktowania paliwa poza rynkiem krajowym. Wraz z umową PGE podpisała z operatorem oraz pozostałymi użytkownikami terminalu umowę współdzielenia slotów na okres korzystania z usług regazyfikacji” – czytamy w komunikacie.

Umowa ma charakter warunkowy w tym sensie, że operator do 31 lipca 2026 r. jest uprawniony do podjęcia negatywnej ostatecznej decyzji inwestycyjnej w przypadkach określonych w dokumentacji OS FSRU 2, co będzie równoznaczne z rezygnacją przez operatora z realizacji inwestycji i wygaśnięciem umów zawartych z użytkownikami, zastrzeżono.

Projekt objęty Open Season dla FSRU 2 zakłada umiejscowienie w rejonie Gdańska, w sąsiedztwie FSRU 1, drugiej pływającej jednostki, zdolnej do wyładunku, procesowego składowania i regazyfikacji LNG. Terminal FSRU 2 ma być przystosowany do prowadzenia procesu regazyfikacji na poziomie od 4,5 do 6,1 mld m3 paliwa gazowego rocznie. Uruchomienie terminalu planowane jest na 2030 r.

Grupa PGE to jedna z największych firm energetycznych w Polsce. Spółka jest notowana na GPW od 2009 r.; miała 61,43 mld zł przychodów w 2025 r.

(ISBnews)