Konkrecje manganowe wartości bilionów dolarów odkryto u wybrzeży Japonii

Japoński zespół badaczy poinformował, że u wybrzeży najbardziej wysuniętej na wschód wyspy Japonii w jej wyłącznej strefie ekonomicznej odkryto gęsto upakowane pole zawierające ponad 200 mln ton konkrecji manganu. Konkrecje te są bogate w metale ziem rzadkich.

Konkrecje te znajdują się na znacznych głębokościach, ale już w 2025 roku zespół złożony z Fundacji Nippon i Uniwersytetu Tokijskiego planuje rozpocząć nich wydobycie, jako że występuje w nich znaczna koncentracja metali ziem rzadkich. W tym samym roku ma się także rozpocząć próbne wydobycie konkrecji znalezionych na wyspie Minamitori, zawierających znaczne ilości kobaltu i niklu.

Wyspa Minamitori, położona około 1800 km od Tokio, nie ma ludności cywilnej, a jej jedynymi mieszkańcami są członkowie Japońskich Morskich Sił Samoobrony i personel rządowy. Prawdopodobnie także na dnie morskim w otaczającej wyspę wyłącznej strefie ekonomicznej o powierzchni 430 000 km kw. można znaleźć różne cenne minerały ziem rzadkich niezbędne do produkcji wyrobów zaawansowanych technologicznie.

„Zasoby te mają kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa gospodarczego. Naszym celem jest wydobycie 3 mln ton rocznie minimalizując wpływ na środowisko morskie” – powiedział na konferencji prasowej Yasuhiro Kato, profesor specjalizujący się w geologii zasobów na Uniwersytecie Tokijskim.

Badanie ponad 100 lokalizacji na dnie morskim przeprowadzone przez zespół od kwietnia do czerwca tego roku przy użyciu zdalnie sterowanego pojazdu ujawniło, że na głębokościach od 5200 do 5700 m na obszarze około 10 000 km kw. znajduje się pole o znacznej gęstości zawierające około 230 mln ton konkrecji manganu.

Wystąpienia manganu, które zawierają metale, takie jak kobalt i nikiel czy metale ziem rzadkich, mają zazwyczaj średnicę od 5 cm do kilkudziesięciu centymetrów i uważa się, że powstały przez miliony lat, gdy metale transportowane w oceanie przyczepiały się do jąder kondensacji, takich jak odłamki skalne czy organiczne jak szkielety ryb opadłe na dno morskie.

Na podstawie analizy pobranych próbek zespół szacuje, że złoże zawiera około 610 000 ton kobaltu, co wystarczy na pokrycie zapotrzebowania Japonii przez około 75 lat, oraz około 740 000 ton niklu, co odpowiada około 11 lat zapotrzebowania. Nie podano koncentracji metali ziem rzadkich, co wzmogło podejrzenia analityków, że jest ona znaczna.

Zespół planuje przetestować wykorzystanie specjalistycznych europejskich i amerykańskich statków wydobywczych do podnoszenia kilku tysięcy ton konkrecji dziennie od 2025 r. Ustanowione mają być także ramy współpracy z sektorem prywatnym.

Wystąpienia manganu po raz pierwszy odkryto podczas badania tego samego obszaru w 2016 r. przeprowadzonego przez zespół, w skład którego wchodzili naukowcy z Uniwersytetu Tokijskiego oraz Japońska Agencja ds. Nauki i Technologii o Morzu i Ziemi. Co ciekawe, szczególnie często tworzyły się wokół zębów największego prehistorycznego rekina megalodona, co stwierdzono w trakcie badań.