Eycore zakłada wyniesienie swojego satelity pod koniec 2025 r., współpracuje z Creotech

Warszawa, 19.06.2024 (ISBnews) – Eycore planuje wystrzelenie w kosmos swojego satelitę do radarowego obrazowania przestrzennego ziemi SAR (Synthetic Aperture Radar) pod koniec 2025 r., poinformował prezes Maciej Klemm. Ponadto spółka podpisała list intencyjny z Creotech Instruments ws. współpracy przy projektowaniu i budowie platform satelitarnych wyposażonych w instrumenty radarowe SAR. 

“Pierwszy radar SAR swojego projektu Eycore planuje wynieść na niską orbitę okołoziemską w czwartym kwartale 2025 roku. Będzie to efekt kilkuletniej pracy badawczej i konstrukcyjnej inżynierów związanych z firmą. Pierwszy polski satelita SAR powstanie przy wykorzystaniu platformy satelitarnej dostarczonej przez renomowanego, europejskiego producenta. Przy jego umieszczeniu na orbicie Eycore skorzysta z pomocy największego, globalnego dostawcy rakiet nośnych w przemyśle kosmicznym firmy SpaceX” – powiedział Klemm podczas konferencji prasowej. 

Radary z syntetyczną aperturą (SAR) to technologia, która pozwala na obserwację powierzchni Ziemi w trybie ciągłym, niezależnie od warunków pogodowych i pory dnia. Obrazowanie radarowe przy użyciu technologii SAR znajduje zastosowanie w wielu kluczowych dziedzinach takich jak: rolnictwo, klimat, leśnictwo, obronność, infrastruktura. Szczególnie przydatne okazuje się w obserwowaniu skutków zmian klimatycznych, przewidywaniu katastrof naturalnych i monitorowaniu ich przebiegu, planowaniu wydobycia surowców naturalnych. Znajduje też szerokie zastosowanie w wojskowości. Spółka widzi duże zainteresowanie potencjalnych partnerów dostępem do niezależnego obrazowania radarowego Ziemi.

Z kolei list intencyjny z Creotech przewiduje, że Eycore dostarczy instrumenty radarowe, natomiast Creotech – platformy satelitarne potrzebne do wynoszenia tych obiektów na orbitę okołoziemską. Spółki przewidują wyniesienie wspólnego satelity w kosmos w 2026 r.

“Z firmą Eycore współpracujemy już od kilku lat, więc dobrze się znamy. Cieszymy się, że to właśnie nasza autorska platforma będzie w przyszłości wykorzystywana przez Eycore na potrzeby Satelitów  SAR. Jedną z głównych cech wyróżniających platformę jest jej modularność, dzięki czemu możemy dostosować produkt do indywidualnych wymagań klienta w misjach o różnorodnym zastosowaniu i profilu, również radarowych. Platforma HyperSat stanowi obecnie podstawę misji EagleEye i już teraz jest kluczowym elementem szeregu projektów, zarówno na szczeblu krajowym, jak i europejskim – powiedział prezes Creotech Grzegorz Brona.

Eycore jest polską firmą branży kosmicznej, której przedmiotem działalności jest produkcja i sprzedaż satelitów i radarów SAR (Synthetic Aperture Radar). Firma powstała w 2021 roku. Bazuje na wiedzy i doświadczeniu twórców spółki Advanced Protection Systems (APS) – największego polskiego producenta systemów antydronowych. Maciej Klemm pełni funkcję prezesa w obu firmach. Eycore założył wspólnie z partnerami z APS – Radosławem Piesiewiczem oraz Tomaszem Kusowskim. Jej zespół tworzą naukowcy i inżynierowie wykształceni na polskich uczelniach technicznych mający bogate doświadczenie w projektowaniu i konstruowaniu zaawansowanych rozwiązań technologii radarowej oraz osoby z wieloletnim doświadczeniem w przemyśle kosmicznym i obronnym. 

Creotech Instruments to polski producent satelitów, systemów i podzespołów satelitarnych oraz zaawansowanej elektroniki dedykowanej m.in. do systemów sterowania komputerami kwantowymi. Spółka posiada własne zakłady produkcyjne elektroniki ulokowane na terenie kraju oraz zaplecze integracji małych satelitów. Firma jest jednym z największych polskich kontrahentów Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) i dostarcza swoje rozwiązania do najnowocześniejszych i najbardziej zaawansowanych technologicznie instytucji badawczych świata. Akcje Creotech Instruments od 2022 r. są notowane na głównym rynku GPW.

(ISBnews)