PKP Cargo otrzymało certyfikat bezpieczeństwa ERA na 8 państw UE

Warszawa, 19.06.2024 (ISBnews) – PKP Cargo otrzymało certyfikat bezpieczeństwa Agencji Kolejowej Unii Europejskiej (ERA), który pozwala na prowadzenie działalności przewozowej na terenie Polski i siedmiu innych państw UE, podała spółka.

Wraz z wejściem w życie przepisów tzw. IV pakietu kolejowego, Jednolity Certyfikat Bezpieczeństwa zastąpił dotychczasowe certyfikaty bezpieczeństwa w  części A i B, stąd spółka starła się o jego uzyskanie. Dokument ten potwierdza zdolność do bezpiecznej realizacji przewozów, zgodnie z nowymi wymaganiami i standardami dla systemów zarządzania bezpieczeństwem (SMS), wynikającymi z  rozporządzenia Komisji Europejskiej, podkreślono.

“Sukces, jakim jest pozytywna weryfikacja ze strony Agencji Kolejowej Unii Europejskiej, stanowi potwierdzenie, iż uregulowania i procedury stosowane w PKP Cargo zapewniają najwyższe standardy w zakresie bezpieczeństwa ruchu kolejowego w ramach prowadzonej działalności przewozowej na terenie UE” – powiedział p.o. prezesa Marcin Wojewódka, cytowany w komunikacie.

W przypadku PKP Cargo Agencja Kolejowa UE miała do czynienia z wyjątkowym w całej swojej dotychczasowej historii wnioskiem operatora towarowego, obejmującym aż 8 państw członkowskich UE: Polskę, Niemcy, Niderlandy, Czechy, Słowację, Austrię, Litwę oraz Włochy. Dlatego cała procedura, która rozpoczęła się 30 listopada 2023  roku, trwała aż ponad pół roku.

“Jednocześnie jest to istotny impuls rozwojowy dla czołowego przewoźnika towarowego w UE, zaś zakres certyfikatu potwierdza międzynarodowe zdolności i ambicje spółki. Pozwala to nam pozytywnie patrzeć na dalszą ekspansję naszej działalności na europejskim rynku przewozu towarów koleją” – dodała p.o. członka zarządu ds. finansowych Monika Starecka.

PKP Cargo zadebiutowało w 2013 r. na warszawskiej giełdzie; wchodzi w skład indeksu mWIG40. Spółka działa w segmentach: przewozów towarów, intermodalnym, spedycji oraz napraw taboru, posiada własne zaplecze modernizacyjne i własne terminale przeładunkowe. Spółka jest przewoźnikiem nr 1 w Polsce oraz drugim przewoźnikiem w Unii Europejskiej.

(ISBnews)