Siły Zbrojne na ścieżce modernizacji

Samolot wczesnego ostrzegania Saab 340 AEW

Pierwsze 6 z 70 armatohaubic K9A1, które mają być dostarczone w obecnym roku, trafiło do 18. Pułku Artylerii z Nowej Dęby. Nastąpiła też pierwsza dostawa 12 kolejnych modułów wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych K239 Chunmoo w ramach programu Homar-K. W Polsce wylądował także drugi samolot wczesnego ostrzegania Saab 340 AEW. Stopniowa modernizacja SZ RP postępuje.

W przypadku K9A1 obecne sześć wozów jest pierwszą dostawą z zaplanowanych na ten rok, obejmujących łącznie 70 armatohaubic (AHS) 155 mm K9A1. Dostawa dla Nowej Dęby oznacza, że 18. pułk artylerii będzie miał już wozy na wypełnienie etatu kompletnego dywizjonu liczącego 24 K9A1 – jeszcze w grudniu 2023 roku otrzymał bowiem pierwszych 18 sztuk AHS. Wozy z obecnej dostawy są nowe, zaś przekazano je na mocy umowy wykonawczej z 26 sierpnia 20022 roku zawartej pomiędzy Agencją Uzbrojenia a Hanwha Defense i obejmującej pozyskanie 212 wozów K9A1 w latach 2022-2026. W ramach kontraktu, o którym mowa, wartości 2,4 mld dolarów do Polski dostarczono juz 72 wozów K9A1, na potrzeby trzech dywizjonów artylerii samobieżnej (das). Poza 18 pułkiem inne das znajdują się w strukturach 1. Mazurskiej Brygady Artylerii oraz jest to 14. Dywizjon Artylerii Samobieżnej z 21. Brygady Strzelców Podhalańskich.

Nie są to wszystkie armatohaubice tego typu jakie mają trafić do Polski. 1 grudnia 2023 roku na podstawie umowy ramowej podpisanej wcześniej zawarto umowę pomiędzy Agencją Uzbrojenia a Hanwha Defense na dostawy kolejnych 152 armatohaubic K9A1, w tym 6 wozów K9A1 oraz 146 w bardziej dostosowanej do polskich wymagań wersji K9PL. Dostawy te mają nastąpić w latach 2025 dla pierwszych sześciu wozów i w latach 2026-2027 dla 146 wozów K9PL. Kontrakt wartości 2,6 mld dolarów obejmuje także pakiet szkoleniowy, logistyczny i zapas amunicji w tym programowalnej i precyzyjnej produkcji koreańskiej. Według informacji ISBiznes.pl, armatohaubice K9PL nie będą produkowane w Polsce, będą to nadal wyprodukowane w Korei Południowej wozy K9A1 ze stosunkowo niewielkim zakresem polonizacji obejmującym m.in. polski system dowodzenia Topaz.

Nieco większy jest zakres polonizacji w przypadku 12 wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych K239 Chunmoo zakupionych dla Polski w ramach programu Homak-K. W zakładach Huty Stalowa Wola zostaną one zintegrowane z polskimi podwoziami ciężarowymi Jelcz P882.57 i zamontowany zostanie na nich polski system dowodzenia Topaz. Jednak w tym przypadku wyzwaniem będzie uruchomienie w Polsce produkcji rakiet zarówno niekierowanych, jak i precyzyjnych oraz kasetowych. Do tych zestawów obecnie są one kupowane za granicą. Umowy na dostawy K239 realizowane są na podstawie kontraktów wykonawczych Agencji Uzbrojenia z Hanwha Aerospace obejmujących łącznie pozyskanie 290 wyrzutni wraz zapasem pocisków – kilkanaście tysięcy pocisków precyzyjnego rażenia na dystansie 80 km (Chunmoo 239 mm Missile) i 290 km (Long Range Missile) –  oraz pakietami logistycznym, remontowym i szkoleniowym. Konsorcjum PGZ-WWR zawarło przy tym osobne umowy wykonawcze na dostawy podwozi Jelcz. Jak dotąd dostarczone i zmontowane wyrzutnie wystarczyły na przezbrojenie części dywizjonu (18 szt.) z 18. Pułku Artylerii. Łącznie w obecnym roku ma zostać dostarczone 36 modułów wyrzutni dla dwóch dywizjonów artylerii rakietowej (dar). Łączna wartość umowy to 5,15 mld dolarów.

Jak ponadto poinformował wiceminister MON Paweł Bejda, w Polsce wylądował drugi z zakupionych w Szwecji samolotów Saab 340 AEW. „Rozpoczynamy proces przyjęcia maszyny. W niedługim czasie oba samoloty rozpoczną dyżury bojowe na potrzeby Sił Zbrojnych RP” – napisał wiceminister na swoim profilu w serwisie X.

Umowa na dostawę dwóch maszyn rozpoznania, monitoringu i wczesnego ostrzegania Saab 340 AEW, których pozyskanie ma zapewnić Siłom Powietrznym skokowy wzrost zdolności w zakresie świadomości sytuacyjnej ma wartość 52,5 mln euro i została zawarta w lipcu 2023 roku. Samoloty te będą stacjonować w 44. Bazie Lotnictwa Morskiego w Siemirowicach.