Northvolt pozyskał 5 mld dolarów na rozbudowę gigafabryki

Zakład recyklingu Revolt Ett

Firma Northvolt ogłosiła dzisiaj podpisanie umowy o finansowaniu rozbudowy Northvolt Ett w północnej Szwecji o wartości 5 mld dolarów. Transakcja stanowi największą jak dotąd zieloną pożyczkę zaciągniętą w Europie.

Oprócz rozwoju produkcji katod i ogniw w Northvolt Ett pakiet finansowy umożliwi rozbudowę sąsiadującego z nim zakładu recyklingu Revolt Ett, który zbliża się do zakończenia rozruchu i zaczął przetwarzać pierwsze materiały. Zakład odzyskuje metale przeznaczone do produkcji baterii, których ślad węglowy jest o 70% niższy niż w przypadku wydobywanych surowców, umożliwiając w ten sposób w pełni zintegrowaną produkcję baterii w obiegu zamkniętym, która wcześniej nie istniała poza Azją.

„To finansowanie jest kamieniem milowym w europejskiej transformacji energetycznej. Umożliwi nam wykorzystanie pełnego potencjału Northvolt Ett i pokaże, że zrównoważone praktyki biznesowe polegające na obiegu zamkniętym mają fundamentalne znaczenie dla sukcesu w dzisiejszej branży” – podkreśla Peter Carlsson, współzałożyciel i dyrektor generalny Northvolt,

Nowy dług obejmuje refinansowanie pakietu długów o wartości 1,6 mld dolarów zaciągniętego w lipcu 2020 roku i został zaciągnięty na podstawie długoterminowych kontraktów na dostawy o wartości ponad 55 mld dolarów dla m.in. takich klientów jak BMW, Scania, Volvo Cars i Volkswagen Group. Zapewnia je grupa 23 banków komercyjnych, a także Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) i Nordycki Bank Inwestycyjny (NIB), które wspierane są w ramach programu Komisji Europejskiej InvestEU.

Znaczna część obiektów komercyjnych objęta jest gwarancjami połączonymi z bezpośrednim finansowaniem, zapewnianym przez Szwedzki Urząd Długu Publicznego, Euler Hermes, Koreański Bank Eksport-Import (KEXIM), Nippon Export and Investment Insurance (NEXI) i Koreańską Korporację Ubezpieczeń Handlowych (K-Sure).

„To był ogromny wysiłek całego zespołu, obejmujący długie procesy due diligence, nowe partnerstwa z instytucjami i opracowanie najnowocześniejszych struktur finansowania skupionych na zrównoważonym rozwoju – a wszystko po to, aby zrealizować jedną z największych w historii transakcji w zakresie zielonego finansowania” – skomentował Alexander Hartman, dyrektor finansowy Northvolt.

Jest to pierwsza pożyczka zaciągnięta w ramach programu Green Finance Framework firmy Northvolt utworzonego w 2023 r. Odzwierciedlając zaangażowanie firmy w zrównoważony rozwój i gospodarkę o obiegu zamkniętym, Northvolt otrzymał najwyższą możliwą do osiągnięcia dla swoich ram ocenę „ciemnozieloną” od zewnętrznej firmy ratingowej CICERO.

Emma Nehrenheim, dyrektor ds. ochrony środowiska w Northvolt skomentowała: „Jestem dumna, widząc, jak nasza ambicja masowej produkcji najbardziej ekologicznych baterii na świecie przyciąga czołowych partnerów finansowych, ponieważ globalny kapitał chce inwestować w elektryfikację i łagodzenie zmian klimatu. Stało się oczywiste, że stworzenie nowego standardu branżowego przyciąga nie tylko czołowe światowe talenty, ale także duże instytucje finansowe, których celem jest dostosowanie swojej strategii do długoterminowych trendów makro”.

Ten pakiet finansowania oznacza, że Northvolt zabezpieczył obecnie kapitał własny i dłużny o wartości ponad 13 mld dolarów, aby umożliwić swoją ekspansję w Europie i Ameryce Północnej, poprzez fabryki Northvolt Ett (Skellefteå, Szwecja), Northvolt Dwa (Gdańsk, Polska), Northvolt Drei (Heide, Niemcy), joint venture Northvolt–Volvo Cars „NOVO” (Göteborg, Szwecja), Northvolt Fem (Borlänge, Szwecja), Northvolt Cuberg (San Leandro, USA) i niedawno ogłoszonej Northvolt Six (Montreal, Kanada).