Kightley z NBP: Inflacja może być niższa w pierwszych m-cach 2024 r. niż w projekcji z XI

Warszawa, 28.12.2023 (ISBnews) – Inflacja konsumencka CPI może być niższa w pierwszych miesiącach przyszłego roku od prognozowanej w ostatniej projekcji Narodowego Banku Polskiego (NBP) z listopada, poinformowała wiceprezes NBP i pierwsza zastępczyni prezesa Marta Kightley. Inflacja konsumencka wyniesie – według centralnej ścieżki projekcji inflacyjnej NBP – wyniesie 5% w I kw. 2024 r.

“Obecnie wydaje się, że w warunkach zamrożenia cen energii i gazu w pierwszych miesiącach przyszłego roku inflacja może być niższa niż prognozowana w listopadowej projekcji NBP, natomiast w dalszej perspektywie kształtowanie się dynamiki cen obarczone jest niepewnością, albowiem z jednej strony będzie zależało od tempa oczekiwanego ożywienia gospodarczego, a z drugiej – od wspomnianych czynników fiskalnych i regulacyjnych, w tym stawek podatku VAT na żywność oraz cen energii” – powiedziała Kightley podczas posiedzenia sejmowej Komisji Finansów Publicznych na temat ” “Założeń polityki pieniężnej na rok 2024”.

Jak podał Główny Urząd Statystyczny (GUS), inflacja konsumencka wyniosła 6,6% w ujęciu rocznym w listopadzie 2023 r. W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług wzrosły 0,7%.

W grudniu minister finansów podpisał rozporządzenie przedłużające stosowanie stawki 0% podatku od towarów i usług (VAT) na żywność. W rozporządzeniu podano, że obniżona stawka będzie obowiązywać do 31 marca 2024 r. Minister finansów Andrzej Domański informował później, że możliwość przedłużenia zamrożonych cen nośników energii na II poł. przyszłego roku poddana zostanie analizie pod koniec I kw. 2024 r.

Jak podał w listopadzie NBP, inflacja konsumencka wyniesie – według centralnej ścieżki projekcji inflacyjnej – 11,4% w 2023 r., 4,6% w 2024 r. i 3,7% w 2025 r. (wobec odpowiednio: 11,9%, 5,2% i 3,6% dla tych lat w projekcji lipcowej), podał Narodowy Bank Polski (NBP). Inflacja CPI powróci do przedziału odchyleń od celu inflacyjnego NBP – określonego jako 2,5% +/- 1 pkt proc. – pod koniec horyzontu projekcji, zaś bilans czynników niepewności w projekcji wskazuje na zbliżony do symetrycznego rozkład ryzyk dla dynamiki PKB i asymetrię ryzyk w górę dla inflacji CPI.

W 2023 r. inflacja konsumencka wyniesie – według centralnej ścieżki projekcji inflacyjnej – 6,7% r/r w IV kw. br. W 2024 r. będzie to odpowiednio – w kolejnych kwartałach: 5%, 4,4%, po 4,6% w III i IV kw., zaś w 2025 r.: 4,2%, 3,7%, 3,6% i 3,5%.

Projekcja listopadowa z modelu NECMOD obejmuje okres od IV kw. 2023 r. do IV kw. 2025 r. – punktem startowym projekcji jest III kw. 2023 r. Projekcja została przygotowana przy założeniu niezmienionych stóp procentowych NBP, w tym stopie referencyjnej równej 5,75%, z uwzględnieniem danych dostępnych do 23 października 2023 r. (cut-off date).

Jak informował zastępca dyrektora Departamentu Analiz Ekonomicznych NBP Jacek Kotłowski, powrót do 5-proc. stawki VAT podniesie inflację o 0,9 pkt proc. w 2024 r. i pozostanie bez wpływu na inflację w 2025 r., Wskazał, że ceny żywności są tym czynnikiem, na który gospodarstwa patrzą najsilniej formułując swoje oczekiwania inflacyjne.

(ISBnews)