Cyber Monday lepszy niż Black Friday w USA

Według szacunków Adobe Digital Insights wydatki Amerykanów w Cyber Monday, jeśli chodzi o zakupy online, były rekordowe i wyniosły 12-12,4 mld dolarów. Kupowano m.in. smartwatche, lalki Barbie i klocki Lego oraz słuchawki bezprzewodowe.

Największa część tych wydatków, za około 4 mld dolarów nastąpiła pomiędzy 18:00 a 23:00, szczególnie od klientów, którzy robili zakupy w ostatniej chwili. Będzie to wzrost o 9,7% w stosunku do Cyber Monday z 2022 roku, kiedy to wydano 11,3 mld dolarów.

Sprzedawcy, zwłaszcza detaliczni, kusili klientów z USA z wielkimi problemami z powodu inflacji poprzez bannery, wiadomości tekstowe czy powiadomienia push. Reklamowano w ten sposób kosmetyki, elektronikę, odzież i zabawki, choć zdarzały się np. samochody.

Adobe Analytics zbierająca dane za pomocą Adobe Experience Cloud na platformach handlu elektronicznego pokazała, że te działania przyniosły oczekiwany rezultat – na godzinę 18:00 klienci w USA wydali w Internecie 8,3 mld dolarów. Jak powiedziała Reuters Nancy Tengler, dyrektor generalna Laffer Tengler Investments w Scottsdale w Arizonie, zapewnie większość klientów kupujących w ostatniej chwili skorzysta z usług odroczonej płatności „buy now, pay later”.

„Myślę, że to będą znacznie lepsze Święta Bożego Narodzenia niż reklamowane” – dodała.

„Konsumenci są dość odporni i znaleźli sposoby na kupowanie prezentów i atrakcji dla swoich dzieci i zwierząt domowych” – powiedział Matthew Katz, partner zarządzający w firmie konsultingowej SSA & Company. Mimo tego Charles Sizemore, dyrektor ds. inwestycji w Sizemore Capital Management, stwierdził, że w nadchodzących tygodniach spodziewa się zwiększenia rabatów przez sprzedawców detalicznych, zaś Walmart, Target i Home Depot wykazują w tym zakresie ostrożność ze względu na wysokie stopy procentowe i praktyczne wyczerpane oszczędności konsumentów. Sizemore twierdzi zaś, że koszty pracy nie spadły, a kupujący dokonują wyborów „ostrożnie”.

Walmart obniżył ceny w niedzielny wieczór przyłączając się do wczesnych obniżek sprzedawców detalicznych w okresie głównych zakupów. Zwiększył np. rabaty na niektóre ubrania do 60% w porównaniu z 50% oferowanymi w Black Friday. Z kolei Amazon rozpoczął promocję Cyber Monday już w sobotni wieczór wystawiając rabaty do 46% na niektóre urządzenia kuchenne Instant Pot, 37% zniżki na niektóre blendery Vitamix i 35% zniżki na urządzenia Amazon, w tym 55-calowy Amazon Fire TV.

Jak twierdzi firma analityczna Criteo śledząca sprzedaż ponad 700 marek i sprzedawców detalicznych w Stanach Zjednoczonych, klienci szukają okazji od 12:00 w poniedziałek, zaś transakcje zawarte w czasie pierwszych 12 godzin przekroczyły wartością transakcje z tego samego okresu w 2022 roku.