Ekoenergia zasili 6 tys. gospodarstw na Mazowszu

PGE Energia Odnawialna z Grupy PGE uruchomiła dwie farmy PV – Huszlew i Huszlew 2 – o łącznej mocy 13 MW. Nowe instalacje słoneczne powstały na terenie powiatu łosickiego w województwie mazowieckim.

Z przekazanych przez spółkę informacji wynika, że instalacje PV Huszlew i Huszlew 2 składają się z około 23 tys. paneli monokrystalicznych. Powstały na działce o powierzchni niemal 18 ha. Panele zamontowane na nowych farmach PGE o łącznej mocy 13 MW będą w stanie wyprodukować według szacunków ponad 13 GWh rocznie. Istnieje możliwość rozbudowy farmy o magazyn energii.

„Powstanie nowych elektrowni fotowoltaicznych na Mazowszu stanowi ważny krok w kierunku wykonania naszych planów budowy mocy wytwórczych pochodzących z odnawialnych źródeł energii. Grupa PGE prowadzi w zielonej zmianie, będąc liderem transformacji energetycznej w Polsce. Jest to możliwe dzięki konsekwentnie prowadzonym inwestycjom w odnawialne źródła energii pozyskujące energię ze słońca, wiatru i wody – powiedział cytowany w komunikacie Marcin Karlikowski, prezes PGE Energia Odnawialna.

Firma zapewnia, że na farmie, podobnie jak w przypadku podobnych inwestycji realizowanych przez Grupę PGE, zastosowano moduły bifacjalne, które mogą produkować energię elektryczną niezależnie od pogody, nawet przy niskim poziomie naświetlenia, w warunkach typowych dla stref klimatycznych występujących w Polsce. W opinii PGE Energii Odnawialnej jest to obecnie najbardziej wydajna i efektywna technologia.

„Realizacja dwóch inwestycji fotowoltaicznych – PV Huszlew i Huszlew 2 – jest częścią realizacji Strategii Grupy PGE, zgodnie z którą do 2030 r. Grupa będzie posiadać instalacje słoneczne o łącznej mocy ok. 3 GW. Do końca 2023 roku Grupa PGE będzie posiadać w eksploatacji lub w budowie elektrownie PV o łącznej mocy ok. 500 MW. W kolejnych latach ten proces będzie kontynuowany. Już dziś spółka ma zabezpieczonych na cele inwestycyjne ok. 3000 ha gruntów, na których mogą powstać farmy słoneczne o łącznej mocy ponad 2 GW” – napisano w komunikacie.


PGE Energia Odnawialna jest obecnie największym producentem zielonej energii w Polsce. Posiada 21 farm wiatrowych, 29 elektrowni wodnych, 4 elektrownie szczytowo-pompowe oraz 31 farm fotowoltaicznych. Łączna moc zainstalowana wszystkich obiektów wynosi ok. 2530 MW.