Rząd Niemiec naciska na Siemensa o dofinansowanie Siemens Energy

Turbina wiatrowa Siemens Gamesa

Rośnie nacisk ze strony rządu Niemiec i osobiście kanclerza Olafa Scholza, by Siemens, największy akcjonariusz znajdującego się w bardzo złej sytuacji finansowej producenta turbin wiatrowych Siemens Energy w ramach umowy z rządem i bankami dofinansował swoją spółkę i dołożył się do programu jej ratowania.

Na seminarium Siemens Energy w Berlinie kanclerz stwierdził, że jest przekonany, iż porozumienie zostanie osiągnięte jeżeli jego strony „sprawiedliwie rozłożą ciężar” wynikający z konieczności wsparcia producenta turbin wiatrowych.

„Oczekuję, że wszystkie zaangażowane strony wniosą teraz swój wkład. Chciałbym też tutaj powiedzieć – jestem przekonany, że już wkrótce znajdziemy dobre rozwiązanie, jeśli wszyscy teraz wypełnią swoje obowiązki” – powiedział Scholz. Podobnie stwierdził niemiecki minister gospodarki Robert Habeck również obecny w Berlinie.

Sytuacja Siemens Energy jest bardzo zła. Spółka po obniżeniu w lipcu ratingu kredytowego domagała się gwarancji kredytowych o wartości 16 mld euro. Siemens, jej największy akcjonariusz, oświadczył że nie jest gotowy wspomagać jej finansowo i umożliwić przetrwanie zagrożenia spowodowanego stratami w produkcji turbin Gamesa. Straty te wynikają z dekoniunktury na rynku elektrowni wiatrowych wywołanej gwałtowną podwyżką cen sprzętu oraz kosztów samych inwestycji. Przyczyną jest tu szybki wzrost stóp procentowych zarówno USA, jak i w UE oraz z wadliwej konstrukcji niektórych turbin Gamesa.

W miarę narastania problemów z turbinami i wycen elektrowni wiatrowych cena akcji Siemens Energy spadła w tym roku o około 45%. Awarie turbin spowodowały, że spółka została obciążona kosztami napraw na co najmniej 1,6 mld euro. Może to nie być cała suma, Siemens Energy obecnie dokonuje „przeglądu instalacji, co ostatecznie pozwoli zidentyfikować problem” oraz zrobić wycenę strat.

Jednak rząd i banki nie zamierzają same finansować przetrwania Siemens Energy i urzędnicy rządowi zaczęli rozmowy w sprawie uzupełnienia gwarancji państwowych gwarancjami Siemensa i banków. Kanclerz powiedział na seminarium w Berlinie, że Siemens Energy, która realizuje długoterminowe projekty z zakresu turbin gazowych i sieci elektroenergetycznych ma pełne portfele zamówień, co wskazuje na doskonałe perspektywy wzrostu. Rozmowy na temat „niezbędnego pakietu bezpieczeństwa” są „bardzo konstruktywne i bardzo zorientowane na cel” – dodał. Dla rządu federalnego istotne jest, by Siemens Energy przetrwał – urzędnicy rządowi widzą tę firmę jako mającą kluczowe znaczenie dla przejścia Niemiec na energię odnawialną, ponieważ pozwala zmniejszyć konkurencję z Chin w zakresie zielonych technologii.