Wielkie przejęcie w sektorze paliwowym

Exxon Mobil przejmuje Pioneer Natural Resources. Transakcja obejmuje akcje o wartości 59,5 mld dolarów i jest największą dla firmy od czasu przejęcia Mobil dwie dekady temu. Powstaje największy operator technologii szczelinowania hydraulicznego.

Łącznie, po uwzględnieniu zadłużenia, Exxon przeznaczy na przejęcie około 64,5 mld dolarów. Akcjonariusze Pioneera otrzymają 2,32 akcji Exxon za każdą posiadaną akcję własną. Ostatnie wielkie przejęcie Exxon to XTO Energy w 2009 za ok. 36 mld dolarów. Transakcja ta nie pozostawia wątpliwości co do zaangażowania teksańskiej firmy energetycznej w paliwa kopalne w obliczu wzrostu cen energii.

„Myślę, że ropa naftowa i gaz z paliw kopalnych z biegiem czasu będą nadal odgrywać ważną rolę, mimo to świat planuje transformację i szuka niższych źródeł niedrogiej energii o niższych emisjach. Z czasem to (ta rola – red.) może się zmniejszyć. Myślę, że na tym etapie tempo tego spadku nie jest zbyt jasne. Ale będzie trwał jeszcze długo” – powiedział dyrektor generalny Exxon Mobil, Darren Woods, w wywiadzie dla CNBC.

Umowa z Pioneer Natural rozszerza obecność Exxon w Basenie Permskim, ogromnym polu naftowo-gazowym leżącym na granicy Teksasu i Nowego Meksyku. Według U.S. Energy Information Administration wiercenia w Basenie Permskim odpowiadały za 18% całej produkcji gazu ziemnego w USA w ubiegłym roku.

Ponad 850 000 akrów pól naftowo-gazowych netto Pioneera w Midland Basin zostanie połączone z 570 000 akrami netto firmy Exxon w Delaware i Midland Basin, czyli prawie sąsiadujących obszarach, co umożliwi połączonej firmie obniżenie kosztów.

„Ich powierzchnia jest bardzo przylegająca, co zapewnia większe możliwości wdrażania naszych technologii, zapewniając efektywność operacyjną i kapitałową, a także znacznie zwiększając produkcję” – powiedział o firmie Pioneer Darren Woods, dyrektor generalny Exxon Mobil, w przygotowanym oświadczeniu.

Według danych rządowych liczba eksploatowanych odwiertów gazu ziemnego w USA spadła o ponad 26% od początku roku, głównie ze względu na rosnące w ciągu ostatnich dwóch lat koszty materiałów i robocizny wiertniczej. Szacuje się, że firma będzie posiadać około 16 mld baryłek ekwiwalentu ropy naftowej Basenie Permskim.

Po sfinalizowaniu transakcji wielkość produkcji Exxon Permian wzrośnie ponad dwukrotnie, do 1,3 mln baryłek ekwiwalentu ropy dziennie w oparciu o wolumeny z 2023 roku. Oczekuje się, że w 2027 r. wzrośnie do około 2 mln baryłek ekwiwalentu ropy dziennie.

„Połączenie ExxonMobil i Pioneer tworzy zdywersyfikowaną firmę energetyczną o największej powierzchni odwiertów o wysokiej stopie zwrotu w Basenie Permskim” stwierdził w oświadczeniu dyrektor generalny Pioneer Scott Sheffield.

Według Alastaira Syme z Citi, transakcja może zapewnić Exxonowi wiele korzyści.

„W całej branży logika konsolidacji bardzo rozdrobnionych pól łupków permskich pozostaje przekonująca i zapewnia znaczne korzyści, jakie można osiągnąć dzięki skalowaniu i poprzez minimalizację wydatków na obiekty, optymalizację wierceń i ograniczenie wydatków ogólnych” – napisał Syme w nocie dla inwestorów.

Exxon dysponuje dużym kapitałem. W zeszłym roku firma odnotowała bezprecedensowy zysk w wysokości 55,7 mld dolarów, znacznie przewyższając swój poprzedni rekord z 2008 roku, który wyniósł 45,22 mld dolarów, a był to okres wyjątkowo wysokich cen baryłki ropy. Koncern wykorzystał część tych zasobów kapitałowych na przejęcia. W lipcu ogłosił, że kupuje operatora rurociągu Denbury.

Podobnie działał Pioneer Natural. W 2020 roku firma kupiła Parsley Energy. Także i tu transakcja objęła wszystkie akcje i miała wartość 4,5 mld dolarów. Potem w 2021 roku w transakcji gotówkowo-akcyjnej firma kupiła DoublePoint – przejęcie to miało wartość 6,4 mld dolarów.

Transakcja pomiędzy Exxon i Pioneer wymaga jeszcze zgody akcjonariuszy tej drugiej firmy. Oczekuje się jej finalizacji w I połowie 2024 roku.