Sanofi chce przejąć farmaceutycznego innowatora

Sanofi, jeden największych koncernów farmaceutycznych pracuje nad przejęciem Mirati Therapeutics. Firma ta opracowała i wdrożyła innowacyjny lek, który może przedłużyć życie lub powodować wyleczenia u chorych z rakiem płuc.

O rozmowach Sanofi z zarządem Mirati poinformowały Bloomberg, AFP i Reuters. Francuski koncern „prowadzi negocjacje, które są bardzo zaawansowane”. Będzie to prawdopodobnie „przejęcie roku” w branży farmaceutycznej bowiem Mirati Therapeutics zainteresowana jest praktycznie cała czołówka światowych koncernów farmaceutycznych. Już obecnie akcje tej firmy wzrosły o 40% i nadal są w trendzie wzrostowym.

Przyczyną takiego zainteresowania jest innowacyjny lek o nazwie Krazati, opracowany i wdrożony przez Mirati, który został zatwierdzony przez FDA do leczenia osób dorosłych z rakiem płuc w stadiach II-IV. Działa on na zmutowaną formę genu KRAS, występującego w 13% przypadków niedrobnokomórkowego raka płuc, najczęstszej postaci tej choroby. Działa też w przypadku guzów litych. Pierwsze sprawozdania z terapii podkreślają spory procent wyleczeń.

Firma przeżyła ostatnio wstrząsy personalne: dyrektor finansowy Mirati, Laurie Stelzer, ustąpił ze stanowiska w sierpniu tego roku, a dyrektor generalny David Meek odszedł z firmy na początku tego miesiąca. Nieoficjalne informacje mówiły, że obaj byli przeciwni jakimkolwiek rozmowom o przejęciach i chcieli zawiązania konsorcjum z wybranym koncernem farmaceutycznym, które miałoby na celu prace badawczo-rozwojowe. Krazati jest bowiem jak dotąd jedynym lekiem firmy.