Dziś zostaną opublikowane kolejne tygodniowe dane z rynku pracy w USA. W „normalnych” czasach najpewniej byśmy się nimi nie zajmowali, bo ich waga nie była duża (w przeciwieństwie do zmienności). W tym roku regularnie jednak wywołują znaczącą reakcję rynkową (w ostatnich tygodniach powodując raczej wzrosty rentowności obligacji). Warto więc odświeżyć arkusze i przyjrzeć im się nieco dokładniej.
Po pierwsze, liczba nowych wniosków o zasiłki niewątpliwie spadała: w ostatnich trzech miesiącach spadła o ¼ (licząc między ekstremami) lub o 15% (bazując na średniej 4-tygodniowej). Ich poziom (tempo zwolnień) jest najniższy od przełomu stycznia i lutego b.r.
Po drugie, spadała również liczba beneficjentów zasiłków dla bezrobotnych (o 11% od szczytu w kwietniu).
Po trzecie, nie zatrzymujemy się tylko na danych trafiających na nagłówki. W ostatnich miesiącach mieliśmy do czynienia z nadzwyczaj szybkim sezonowym spadkiem liczby nowych wniosków o zasiłki – podobnym do zeszłorocznego a szybszym niż w poprzednich latach. Nie rozstrzygamy, czy to zmiana wzorca sezonowego czy podobne do 2022 zgrzanie gospodarki – mamy po prostu deja vu, patrząc na odsezonowane „joblessy”.
Po czwarte zatem, pomimo ostrego zjazdu liczby wniosków o zasiłki, ich roczna dynamika pozostaje od przeszło miesiąca w przedziale 10-15% r/r. Jest to za mało, by doszukiwać się w tych danych sygnału recesyjnego, ale za dużo, by interpretować je jednoznacznie pozytywnie.
Po piąte, najmniej optymistycznym akcentem w tygodniowych danych z amerykańskiego rynku pracy jest ich dyfuzja (czyli odsetek stanów i terytoriów, w których obserwujemy wzrosty). W ostatnich tygodniach, nawet gdy łączna liczba wniosków spadała, liczony przez nas regularnie wskaźnik dyfuzji pogarszał się. Tym niemniej, pozostaje on w obszarze niekonkluzywności (50-90%) i nie wysyła ani sygnału recesyjnego, ani zielonego światła dla kontynuacji ekspansji.
Reasumując, dane z amerykańskiego rynku pracy niewątpliwie zaskakiwały w ostatnich miesiącach pozytywnie (dotyczy to również tych o większym kalibrze). Uważamy jednak, że są spójne z hamowaniem tamtejszej gospodarki i trendy (zatrudnienie, wakaty, dobrowolne odejścia, etc.) są generalnie negatywne.
Nowe wnioski o zasiłki dla bezrobotnych (odsez., MA4, tys.)
Nowe wnioski o zasiłki dla bezrobotnych w kolejnych tygodniach (nieodsez., MA4, tys.)
Indeks dyfuzji wniosków o zasiłki
Analizy Pekao