Szczepionka Moderny przeciw grypie przeszła ostatnią fazę testów klinicznych. Coraz bliżej do szczepionki skojarzonej – jednocześnie przeciw grypie i nowych wariantom koronawirusa, podawanej dwa razy do roku. Pracują nad nią także Pfizer i firmy francuskie we współpracy z wiodącym na tym rynku Institute Pasteur.
Według informacji nadesłanych przez Modernę badana szczepionka przeciw grypie wygenerowała silniejszą odpowiedź immunologiczną przeciwko wszystkim czterem szczepom wirusa grypy A i B w porównaniu z klasycznymi szczepionkami przeciw grypie w badaniu klinicznym III/IV fazy. Testy objęły wszystkie grupy wiekowe ze względu na bezpieczeństwo. Moderna twierdzi, że w innym badaniu jej szczepionka dorównywała lub przewyższała szczepionkę przeciw grypie firmy Sanofi. Jak stwierdził analityk Jefferies Michael Yee, prawdopodobnie Moderna wykorzysta te dane, by do końca roku wystąpić o przyspieszoną zgodę na produkcję szczepionki przeciw grypie w Stanach Zjednoczonych i starać się wprowadzić ją na rynek przed sezonem 2024/2025.
Jednocześnie Moderna oświadczyła, że ogranicza produkcję szczepionki na COVID zatwierdzonej obecnie przez FDA, tak by ułatwić firmie cel wynoszący 75–80% wzrostu marży brutto i zarazem dostosować się do niższego popytu po pandemii.
Z kolei w Europie panel doradczy europejskiego organu regulacyjnego zalecił zatwierdzenie zaktualizowanej szczepionki przeciwko Covid-19, będzie ona prawdopodobnie drugą szczepionką, która zostanie zastosowana w kampanii szczepień w krajach UE tej jesieni. Szczepionka ta pod nazwą Spikevax, jest przeznaczona do zwalczania dominującego wariantu leku Omicron XBB.1.5. Zaktualizowana szczepionka została zalecona do stosowania u dorosłych i dzieci w wieku 6 miesięcy i starszych.
Na początku tego miesiąca Komisja Europejska zatwierdziła zaktualizowaną szczepionkę przeciwko Covid-19 firmy Pfizer i jej niemieckiego partnera BioNtech dla tej samej populacji. W przypadku dzieci w wieku od 6 miesięcy do 4 lat panel zalecił podanie jednej lub dwóch dawek zaktualizowanej szczepionki Moderna, w zależności od tego czy ukończyły podstawowy cykl szczepień, czy też były wcześniej zakażone.
W sierpniu Moderna przewidywała, że popyt w USA na szczepionkę osiągnie w sezonie jesiennym od 50 do 100 mln dawek. Według Amerykańskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom w 2022 r. w Stanach Zjednoczonych podano około 153,8 mln szczepionek przeciwko Covid-19. Akcje spółki są od pewnego czasu w trendzie wzrostowym.
„Prawdopodobnie w tym roku wyprodukowaliśmy (szczepionki – red.) trochę za dużo, dlatego mamy zbyt dużo niewykorzystanych mocy produkcyjnych i nadmiaru materiałów, jednak przypuszczalnie będą one spadać” – powiedział podczas konferencji z okazji Dnia Inwestora, dyrektor finansowy Moderny Jamey Mock. Jak dodał, w ciągu najbliższych pięciu lat można będzie wprowadzić na rynek do 15 nowych leków i szczepionek, jeśli firma odejdzie od szczepionki przeciwko COVID.
Nieoficjalnie wiadomo, iż firma pracuje nad szczepionką kombinowaną, czyli taką, która umożliwia jednoczesne stymulowanie układu immunologicznego dla wirusów grypy różnych szczepów oraz różnych szczepów koronawirusa. Szczepionka taka miałaby wiele zalet – jednoczesne zapobieganie dwóm schorzeniom pandemicznym – i większą skuteczność, bowiem grupa szczepiąca się na grypę jest tylko nieco mniejsza od szczepiących się przeciw COVID. Nad szczepionką taką pracują także od zeszłego roku naukowcy z Institute Pasteur, posiadający obecnie największe doświadczenie w dziedzinie wytwarzania szczepionek na grypę i z francuskich firm farmaceutycznych oraz inni producenci szczepionek na COVID – grupa Pfizer-BioNtech.