Zakazana piramida i kara UOKiK

Prezes Urzędu stwierdził, że spółki Wisepro Foctral i Vital Trading naruszyły zbiorowe interesy konsumentów. Kara jest nałożona na obie firmy i dwie osoby zarządzające, łącznie wynosi 156 587 zł.

Firma Wisepro Foctral była odpowiedzialna za założenie i kierowanie Programem Partnerskim Properly, z kolei Vital Trading odpowiadało za wsparcie w aktywnościach promocyjnych i marketingowych.

Ukarane przedsiębiorstwa działały według niezgodnego z prawem systemu promocyjnego typu piramida. Jest to jedna z zakazanych i przede wszystkim nieuczciwych praktyk na rynku. System piramidowy polega na pozyskiwaniu nowych użytkowników i budowie sieci sprzedaży. Korzystne obietnice są uzależnione od  wprowadzania nowych osób do struktury. Osoba, która zdecyduje się na dołączenie do takiego systemu, musi to opłacić, a następnie do tego samego namawia innych. Za wprowadzanie nowych osób jest wypłacane wynagrodzenie. Firmy stosujące system budowania piramidy, często wykorzystują popularne tematy typu zdrowie, fitness, nauka czy inwestowanie. Atrakcyjność tematów pozwala na dotarcie do szerokiego grona ludzi potencjalnie zainteresowanych członkostwem w programie.

Properly to platforma edukacyjna dla osób, które chciałyby zajmować się transakcjami na rynku Forex. Zainteresowani zobowiązani byli wykupić pakiet szkoleniowy w cenie 1 tys., 2 tys., lub 4 tys. euro oraz mogli przystąpić do programu partnerskiego i zwiększyć swoje zyski wprowadzając nowych użytkowników. Głównym celem tego procesu było zapewnienie firmie stałego dopływu środków, niekoniecznie oferowanie wartościowej i adekwatnej do ceny usługi.

Wprowadzający zarabiał z maksymalnie pięciu poziomów budowanej piramidy, więc nie tylko na osobach wprowadzonych przez siebie, ale także na kolejnych, zachęconych przez te osoby. Były również dodatkowe bonusy związane z uzyskaniem wysokich wyników sprzedaży pakietów. Ustalono, że dochody z programu partnerskiego były znacznie wyższe niż z tradingu. Jeden z traderów-partnerów osiągnął w danym okresie z tradingu 533 euro, natomiast z tytułu prowizji za wprowadzenie nowych uczestników kwotę 14 razy wyższą.

„Internet, media społecznościowe ułatwiają szybką komunikację i budowanie zasięgów. To idealne środowisko dla nieuczciwych przedsiębiorców, decydujących się na tworzenie systemów promocyjnych typu piramida. Dlatego też podejmujemy intensywne działania, by efektywnie chronić konsumentów oraz wyeliminować te groźne i nieuczciwe praktyki rynkowe. Obecnie prowadzimy 15 postępowań dotyczących tego negatywnego zjawiska. Takie systemy po pewnym czasie muszą upaść, bo wpłacane pieniądze trafiają tylko do ich organizatorów  i osób zajmujących wyższą pozycję w strukturze piramidy. Apelujemy do konsumentów o rozważne podchodzenie do inwestowania swoich oszczędności” – powiedział prezes UOKiK, Tomasz Chróstny.

Na spółki oraz na osoby zarządzające, Miłosza Cichockiego i Bartłomieja Zielińskiego, została nałożona kara łącznie 156 587 zł. Wydane decyzje nie są prawomocne.