Chiński kontrakt Moderny

Moderna podpisała umowę na opracowanie i produkcję leków mRNA w Chinach przeznaczonych wyłącznie mieszkańcom Państwa Środka. Ma ona wartość 1 mld dolarów.

Amerykańscy i europejscy producenci leków Covid-19 mają w kwestii sprzedaży środków na tę chorobę problem na rynku chińskim – nie sposób na nim działać bez miejscowego partnera. Umowa Moderny wydaje się stanowić zwrot w stosunku do tego stanowiska, bowiem według niej Moderna ma produkować w Chinach leki, które „będą przeznaczone wyłącznie dla Chińczyków” i „nie będą eksportowane”. Chińskie media podały, że inwestycja Moderny w Chinach może mieć wartość nawet 1 mld dolarów.

Pomimo napięć geopolitycznych amerykańskie i europejskie firmy biofarmaceutyczne wykazują ciągłe zainteresowanie opracowywaniem leków przeznaczonych na rynek chiński. Niestety, Chiny nalegają na korzystanie z lokalnych dystrybutorów szczepionek i leków na Covid-19, produkowanych zwykle na miejscu.

Pfizer chciał wprowadzić do Chin Paxlovid, konkretnie zaś w czerwcu nawiązał współpracę z chińskim producentem leków CSPC Pharmaceutical Group w celu sprzedaży lokalnej marki leku przeciwwirusowego. Dystrybucją przeciwwirusowego molnupirawiru firmy Merck zajmuje się Sinopharm, a BioNTech współpracuje z Fosun Pharmaceutical Group w celu dystrybucji szczepionki Covid-19 w Chinach. W marcu Chiny zatwierdziły opracowaną w kraju szczepionkę mRNA Covid-19 firmy CSPC.

Jednak zeszłoroczne rozmowy Moderny z Chinami skończyły się bez jakichkolwiek ustaleń, po tym jak firma odmówiła ujawnienia podstawowej własności intelektualnej stojącej za szczepionką i współpracy z chińską firmą farmaceutyczną.