Pharmena sprzedała działalność dermokosmetyczną za ponad 40 mln zł

Pharmena sprzedała Laboratorio Genove, międzynarodowej firmie dermatologicznej z siedzibą w Barcelonie, swoją dermokosmetyczą działalność za kwotę 41,7 mln zł. Sprzedano wszystkie udziały w spółce Dermena Lab oraz zorganizowaną część przedsiębiorstwa dot. działalności dermokosmetycznej. Środki z transakcji będą przeznaczone na spłatę zobowiązań Pharmeny, rozwój projektów realizowanych w oparciu o substancję czynną 1-MNA oraz ewentualną dywidendę za 2023 r.

„Zawarcie umowy z naszym hiszpańskim partnerem, to niewątpliwie krok milowy dla działalności Pharmeny. Pozyskane z transakcji środki finansowe pozwolą nam nie tylko na szybszy i efektywniejszy rozwój działalności związanej z suplementami diety, ale i dalszy rozwój projektów w oparciu o 1-MNA. Warto tutaj podkreślić, że zarówno nasze, jak i badania niezależnych zespołów naukowych, wskazują na bardzo duży potencjał cząsteczki m.in. w aspekcie przeciwzapalnym i przeciwzwłóknieniowym” – powiedział cytowany w informacji prasowej Konrad Palka, prezes  Pharmeny.

„Jestem pewien, że zbudowany przez nas biznes dermatologiczny trafia w bardzo dobre ręce. Pozyskane linie produktowe powinny być cennym wzbogaceniem portfolio produktowego Laboratorio Genové” – dodał.

Dotychczasową działalność dermokosmetyczną Pharmeny stanowiły trzy linie produktowe. Segment Hair Care to specjalistyczne produkty dermokosmetyczne dla osób posiadających problem z osłabionymi, nadmiernie wypadającymi włosami oraz z łupieżem. W tym segmencie znajdują się także produkty do pielęgnacji włosów z problemami dermatologicznymi oraz linia produktów do pielęgnacji włosów. Segment Face Care to specjalistyczne linie innowacyjnych dermokosmetyków przeznaczone do pielęgnacji skóry twarzy. Z kolei trzeci segment Body Care to specjalistyczne linie innowacyjnych dermokosmetyków przeznaczone do pielęgnacji ciała z różnymi problemami dermatologicznymi.

Po rozliczeniu transakcji spółka planuje kontynuację działalności w zakresie sprzedaży suplementów diety, prezentację potencjalnego kandydata na innowacyjny lek 1-MNA oraz rozpoczęcie prac nad innymi projektami w oparciu o substancję czynną 1-MNA. Najpierw jednak musi spłacić zobowiązania i oszacować budżety planowanych projektów w oparciu o 1-MNA. Wtedy też zarząd Pharmeny podejmie decyzję dotyczącą ewentualnej wypłaty akcjonariuszom części zysku z transakcji.

„To sukces całej Pharmeny, również jej akcjonariuszy. Niezmiennie doceniamy ich zaufanie i zainteresowanie działalnością Grupy. Dlatego po dokonaniu spłat zobowiązań i oszacowaniu potrzeb kapitałowych na budżety projektów związanych z 1-MNA będziemy rozważać rekomendację o ewentualnym przeznaczeniu części zysku za rok 2023 na wypłatę dywidendy. Ostateczna decyzja zapadnie podczas Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy” – podkreśla w tymże komunikacie prezes Pharmeny.