Pierwsze Abramsy już w Polsce

"Polski" czołg Abrams

W Szczecinie rozładowano pierwszą partię 14 czołgów M1A1FEP Abrams przeznaczonych dla Polski, wraz z wozami zabezpieczenia technicznego M88A2 Hercules. Jest to wyposażenie jednej kompanii czołgów. W przyszłym roku zostanie utworzony w strukturze 18 Dywizji Zmechanizowanej wyposażony w te czołgi batalion pancerny.

Dostawa czołgów Abrams realizowana jest na mocy umowy z 4 stycznia br. Dotyczy 116 czołgów M1A1FEP Abrams wraz z wozami zabezpieczenia technicznego, mostami towarzyszącymi, wozami dowodzenia, a także warsztatami na podwoziu pojazdów HMMWV. Wojsko Polskie otrzyma także pakiet amunicyjny, szkoleniowy oraz logistyczny. Wartość umowy wynosi 1,4 mld dolarów z czego 200 mln dolarów pokryła strona amerykańska. W ramach umowy Polska zakupiła też przeciwpancerne pociski podkalibrowe z rdzeniem z zubożonego uranu.

„Przede wszystkim chciałbym podziękować mojemu odpowiednikowi z rządzie Stanów Zjednoczonych, sekretarzowi obrony USA Lloydowi Austinowi. Dzięki wsparciu ze strony sekretarza Austina zachowaliśmy tak wysokie tempo. Ostatnio, kiedy rozmawiałem z Lloydem Austinem, a było to w sobotę, rozmawialiśmy przede wszystkim na temat sytuacji w Rosji. Na temat inwazji rosyjskiej na Ukrainę. Nie omieszkałem podziękować za to, że te czołgi są już dostarczane, bo przecież już wtedy zmierzały do Polski. Lloyd Austin powiedział wtedy, że z pewnością będziemy  z tych czołgów zadowoleni. Ja wiem, że już jesteśmy zadowoleni, dlatego że rozmawiałem z naszymi czołgistami, którzy już zakończyli szkolenie na czołgach Abrams. A zakończyli takie szkolenie dlatego, że razem z US Army – z wojskami lądowymi Stanów Zjednoczonych – zorganizowaliśmy „Akademię Abrams” i nasze załogi z 1 Warszawskiej Brygady Pancernej wchodzącej w skład 18 Dywizji Zmechanizowanej odpowiedzialnej za bezpieczeństwo wschodniej Polski już są przeszkolone” – powiedział na ceremonii przekazania czołgów minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak.

„W imieniu prezydenta Bidena chcę pogratulować Polsce dostawy pierwszych czołgów Abrams zaledwie 6 miesięcy po podpisaniu umowy. Jesteśmy dumni, że część kosztów czołgów została pokryta przez naród amerykański. Stoimy ramię w ramię z Polską, naszym zaufanym sojusznikiem wojskowym i wspieramy wzmacnianie wschodniej flanki” – napisał na Twitterze ambasador USA, Mark Brzezinski.

M1A1FEP pochodzą z wyposażenia sprzętowego US Marines i zostały przystosowane do wymagań polskich sił zbrojnych. Do końca roku ma nastąpić dostawa kolejnych wozów z tej partii, wystarczająca na wyposażenie dwóch innych kompanii, tak by w 2024 roku można było sformować z nich cały batalion. Obecnie dostarczone czołgi wejdą na wyposażenie 18 Dywizji Zmechanizowanej, podobnie jak zakontraktowane w kwietniu 2022 r. 250 czołgów M1A2 SEP v.3 Abrams, których dostawy zaczną się w 2024 roku.