3 mln zł uruchomionych limitów Alior Pay

Alior Pay to usługa Alior Banku, która pozwala w ramach przyznanego limitu kredytowego na odraczanie już wykonanych płatności m.in. za zakupy stacjonarne i online oraz rozkładanie ich na raty. Produkt udostępniony został wąskiej grupie klientów na koniec Q4 2022 r. W ciągu pierwszych kilku tygodni suma udzielonych limitów przekroczyła 1 mln zł.

Alior Pay wyróżnia się na rynku możliwością odraczania już wykonanych przez klienta na koncie osobistym płatności i to nie tylko za zakupy online, ale także stacjonarne, jak również przelewów i zleceń stałych. Klient przez 30 dni może bezkosztowo korzystać z odzyskanych środków. Spłata odroczonej płatności pobierana jest automatycznie z konta osobistego klienta po 30 dniach od odroczenia. W przypadku, gdy na koncie nie ma wymaganych środków, kwota automatycznie rozkładana jest na 11 rat. W takim wypadku klient musi jednak liczyć się z opłatami związanymi z uruchomieniem kredytu. Pierwsi użytkownicy zostali zaproszenie do skorzystania z Alior Pay 20 grudnia ub. r. Teraz, do tego grona systematycznie dołączają kolejne grupy zainteresowanych.

Alior Bank postanowił sprawdzić, jak klienci oceniają korzystanie z usługi. W tym celu zbadano 1 tys. użytkowników. Z Raportu Alior Pay, który powstał w efekcie badania, możemy dowiedzieć się m.in., że rozwiązanie cieszy się największą popularnością w województwach mazowieckim i śląskim – zarówno jeśli chodzi o samo uruchomienie usługi, jak i aktywne korzystanie z niej. Ponad 65% wszystkich użytkowników stanowią osoby w wieku 25-45 lat.

– Budując Alior Pay, zależało nam szczególnie na tym, aby była to uniwersalna i dostępna dla każdego usługa. Myślę, że osiągnęliśmy ten cel. Aż 25 badanych miało powyżej 75 lat. Dość aktywni okazali się także klienci w grupach poniżej 25 lat i powyżej 66 lat. To dla nas bardzo znacząca informacja zwrotna, która pokazuje, że uruchomienie i korzystanie z usługi jest możliwe niezależnie od wieku. Tak jak zapowiadaliśmy, przy okazji nowej strategii rozwoju, wraz z rozbudową aplikacji Alior Mobile powstaną także narzędzia przeznaczone m.in. właśnie dla seniorów. Sam Alior Pay stanie się częścią całego ekosystemu – mówi Anna Kulik, dyrektor Działu Kredytów w Alior Banku.

Usługa cieszy się największym zainteresowaniem wśród klientów, którzy mają ponad 10-letni staż w Alior Banku. Ponad 70 proc. użytkowników Alior Pay stanowią posiadacze innego produktu kredytowego w Alior Banku. Chęć testowania nowych usług płatności odroczonych, może zatem świadczyć o rosnącym zaufaniu wobec Banku. Średnia wysokość uruchomionego limitu wynosi ok. 2,7 tys. zł. Najdłuższe odroczenia płatności da się zauważyć w przypadku zleceń stałych, jest to nawet 31 dni. Klienci na około 20 – 26 dni odraczają również przelewy zewnętrzne, wewnętrzne, płatności BLIKIEM i w sklepach stacjonarnych, internetowych oraz wypłaty gotówkowe. Średnio, każdy użytkownik Alior Pay odroczył 3,76 transakcji.

NPS (Net Promoter Score), czyli tzw. wskaźnik rekomendacji, wyniósł 74%. Klienci docenili przede wszystkim łatwość obsługi, sprawność procesu jak i samą ofertę. Alior Bank zapowiada rozwój usługi o kolejne funkcjonalności. Sam Alior Pay ma znaleźć się także w centrum całego ekosystemu innowacyjnych usług bankowych, nad którymi trwają już prace.