Wstępna umowa na EJ podpisana, modelu finansowania nie ma

Podpisanie umowy na budowę pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce

Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) podpisały z Westinghouse Electric Company tzw. kontrakt pomostowy, który umożliwi przygotowanie projektu pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Określa on standardy bezpieczeństwa i ramy niezbędnych inwestycji umożliwiających budowę pierwszej polskiej EJ opartej na technologii reaktorów AP1000 Westinghouse. Nie został jednak wybrany model finansowania, a decyzja w tej kluczowej sprawie prawdopodobnie zapadnie dopiero w przyszłym roku

Umowa między PEJ i Westinghouse koncentruje się na 10 głównych obszarach merytorycznych. Jest to m.in. opracowanie szczegółowego Modelu Realizacji Inwestycji, przygotowanie Oceny Bezpieczeństwa oraz Programu Kontroli Jakości, a także identyfikacja potencjalnych dostawców z naciskiem na firmy z Polski. Podpisana umowa zwana kontraktem pomostowym (ang. Bridge Contract) zakłada przeznaczenie przez Westinghouse na prace nad projektem elektrowni jądrowej na Pomorzu ponad 100 tysięcy roboczogodzin.

W 2021 r. Polskie Elektrownie Jądrowe, po serii badań i analiz wskazały „Lubiatowo-Kopalino” jako preferowaną lokalizację reaktorów jądrowych o mocy do 3750 MWe.

Zawarta umowa umożliwia rozpoczęcie pierwszych prac przedprojektowych, zanim dojdzie do zakończenia bardzo czasochłonnego procesu uzgadniania umowy wykonawczej. Tego typu rozwiązanie wynika z działania w  innych projektach jądrowych na świecie. Ma to pozwolić na utrzymanie tempa i harmonogramu działań.

– Pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce będzie wybudowana w technologii firmy Westinghouse. Umowa, którą podpisujemy to kolejny ważny kamień milowy naszej inwestycji. Dzięki niej wspólnie z naszym amerykańskim partnerem już dziś możemy rozpocząć pierwsze prace projektowe elektrowni, która powstanie na Pomorzu – podkreślił Tomasz Stępień, prezes Polskich Elektrowni Jądrowych.

– Dzisiejsza umowa to wielki krok PEJ przybliżający wdrożenie w Polsce najbardziej zaawansowanej technologii jądrowej, która zapewni bezpieczeństwo energetyczne oraz stabilne dostawy bezemisyjnej i przystępnej cenowo energii elektrycznej. Wszyscy ciężko pracujemy, aby sukcesywnie wypracowywać kolejne porozumienia, tak ważne dla Polski i Polaków– powiedział Patrick Fragman, prezes i dyrektor generalny Westinghouse.

Umowa obejmuje m.in. wstępną ocenę przez Westinghouse rozwiązań w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa fizycznego planowanej elektrowni jądrowej na Pomorzu oraz przygotuje dla polskiego inwestora listę wymagań niezbędnych do realizacji inwestycji, w tym dostosowania technologii AP1000 do wszystkich lokalnych regulacji. Mają być również wypracowane zasady strategii zakupowej, w ramach której zostaną zidentyfikowani potencjalni dostawcy oraz wstępnie oszacowana wartość projektu.

Prawdopodobnie całkowity koszt budowy elektrowni jądrowej wyniesie około 100 mld zł, jednak, co najważniejsze, nie został dotąd wybrany model finansowania. Jak przyznał prezes Polskich Elektrowni Jądrowych „wszystkie opcje są na stole, natomiast decyzji ostatecznych jeszcze nie ma i nie może być w tym roku”. Oznacza to, że kluczowe decyzje mogą zapaść po wyborach jesienią 2023 r. Obecnie wiadomo tyle, że EJ na Pomorzu ma składać się z trzech reaktorów AP1000 po 1200 MW każdy. Reszta wciąż jest niewiadomą. Pewne jest, że aby nie powstały ogromne opóźnienia, należy wydać zezwolenie na budowę do III kw. 2026 r., a w ostateczności – do jego końca.