Postępowanie przeciwko PayPal

Niemiecki urząd antymonopolowy poinformował o wszczęciu postępowania przeciwko firmie płatniczej PayPal Europe w związku z możliwością utrudniania działań konkurencji.

Niemiecki Federalny Urząd Antymonopolowy poinformował, że wszczął postępowanie przeciwko PayPal Europe. Przedmiotem postępowania są zasady firmy dotyczące dodatkowych opłat oraz korzystanie z serwisu na terenie Niemiec. Uwagę regulatora przyciągnęły zwłaszcza te przepisy, mówiące o tym, iż sprzedawcy, którzy podpiszą umowę z PayPalem, nie mogą zaoferować swoich towarów i usług po niższej cenie klientom wybierającym tańszą metodę płatności niż PayPal.

PayPal wymaga bowiem, by sprzedawcy nie preferowali innych metod płatności ani nie sprawiali by korzystanie z nich było wygodniejsze dla klientów – twierdzi Urząd Antymonopolowy.

„Te klauzule mogą ograniczać konkurencję i stanowić naruszenie zakazu nadużyć. Zbadamy teraz, jaką siłę rynkową ma PayPal i do jakiego stopnia sprzedawcy internetowi są uzależnieni od oferowania PayPal jako metody płatności” – stwierdził w oświadczeniu szef Urzędu Andreas Mundt.

Zmiany w niemieckim prawie antymonopolowym dotyczące korporacji cyfrowych, które weszły w życie w 2021 r., dają Urzędowi większe uprawnienia w zakresie identyfikowania i zakazywania wykorzystywania dominującej pozycji rynkowej przez firmy.

Urząd wszczął już wcześniej postępowania przeciwko Amazonowi i Facebookowi, gdzie pojawiły się podobne zarzuty.