Prawie 350 tys. zł z licytacji dzieł sztuki z kolekcji PKO BP trafi na cele charytatywne

Klienci korporacyjni PKO Banku Polskiego wzięli udział w specjalnej aukcji zatytułowanej „Sztuka Pomagania”, na której wylicytowali 11 obrazów z kolekcji banku za niemal 350 tys. złotych. Mowa o dziełach sztuki wybitnych polskich artystów, które zostaną im teraz użyczone na 3 lata do wyłącznej dyspozycji. Pieniądze z aukcji trafią do 48 Domów Samotnej Matki w całej Polsce.

Aukcja „Sztuka Pomagania” jest zwieńczeniem akcji „Bank Dobrych Serc”. W świątecznej kampanii pod tym właśnie hasłem PKO Bank Polskie zachęcał i wciąż zachęca do przekazania datku na rzecz 48 Domów Samotnej Matki w całej Polsce. Na aukcji zlicytowano 11 obrazów wybitnych polskich malarzy współczesnych z kolekcji banku. Uzyskano z niej łączną kwotę prawie 350 tys. złotych. Najdrożej został zlicytowany obraz Jarosława Modzelewskiego „Suszenie elementów kamiennych” – mowa o kwocie 50 tys. złotych, a jego cena wywoławcza za użyczenie wynosiła 8 tys. złotych.

–  Dzięki aukcji PKO Banku Polskiego „Sztuka Pomagania” daliśmy naszym klientom okazję, by w niepowtarzalny sposób mogli połączyć przyjemne z pożytecznym. Podczas naszej aukcji pokazali oni, że pomaganie innym tak naprawdę wcale nie jest wielką sztuką. Wystarczy tylko chcieć – bez wahania otworzyli swoje serca i portfele na potrzebujących. Domy Samotnej Matki, do których trafi całkowity dochód z aukcji, zapewniają nie tylko dach nad głową, ale też pomoc materialną, psychologiczną i prawną kobietom w trudnej sytuacji życiowej. Dziękuję wszystkim za wsparcie naszej inicjatywy, każda podarowana złotówka ma tu niebywałe znaczenie. To pierwsza tego typu inicjatywa banku, która okazała się sukcesem, teraz będziemy starać się częściej wykorzystywać sztukę do pomagania potrzebującym – podkreśla Paweł Gruza, wiceprezes PKO BP, kierujący pracami zarządu.

Obraz Jarosława Modzelewskiego „Suszenie elementów kamiennych” za 50 tys. złotych wylicytował Paweł Szataniak – prezes Grupy Wielton. – Pomaganie oraz odpowiedzialność społeczna wpisują się w wartości Grupy Wielton i są ważnym aspektem naszej działalności. Z przyjemnością wzięliśmy udział w licytacji obrazu, z którego cały dochód zostanie przeznaczony na szczytny cel. Cieszymy się, że możemy dołożyć naszą cegiełkę do całej zbiórki i serdecznie dziękujemy PKO Bankowi Polskiemu, że dał nam możliwość uczestnictwa w aukcji – powiedział Szataniak.

Obok pracy Jarosława Modzelewskiego najbardziej zacięta rywalizacja uczestników aukcji toczyła się podczas licytacji obrazów:

· Leona Tarasewicza „Bez tytułu”, 2020, akryl na płótnie – wylicytowany za 39 tys. złotych (cena wywoławcza 10 tys. złotych),

· Jana Tarasina, „Narodziny przedmiotów II”, 1997, olej na płótnie – wylicytowana kwota 40 tys. złotych (cena wywoławcza 12 500 zł),

· Tomasza Tatarczyka, „Bez tytułu”, 1997, olej na płótnie – wylicytowana kwota 35 tys. złotych (cena wywoławcza 9 tys. złotych).

Obrazy te ostatecznie łącznie zostały wylicytowane za 114 tys. złotych.

W sumie dochód z aukcji wyniósł prawie 350 tys. złotych i cała ta kwota trafi do podopiecznych Domów Samotnej Matki w całej Polsce. Na ten sam cel PKO Bank Polski przeznaczył już 1 mln złotych w ramach akcji pomocowej „Bank Dobrych Serc”, do której jeszcze dołączyć może każdy, wspierając potrzebujących. Jest jeszcze do końca stycznia, aby szybko i wygodnie wpłacić dobroczynne datki w aplikacji mobilnej IKO i w serwisie internetowym iPKO. W IKO trzeba wybrać z głównego menu „Więcej” i „Pomagaj z nami”, a następnie „Pomagaj z Fundacją PKO Banku Polskiego” i „Domy samotnej matki”. W serwisie iPKO można łatwo skorzystać z wypełnionej formatki przelewu „Wpłacam darowiznę w iPKO”, dzięki temu pieniądze natychmiast trafią wprost na konto Fundacji PKO Banku Polskiego. Wystarczy wpisać kwotę i potwierdzić przelew.

Osoby, które nie mają konta w PKO Banku Polskim mogą zlecić przelew z innego dowolnego banku na rachunek Fundacji PKO Banku Polskiego z tytułem „Domy samotnej matki”. Numer konta to: 66 1020 1068 0000 1902 0400 5708

Akcja ma na celu wsparcie podopiecznych 48 Domów Samotnej Matki w całym kraju. To ośrodki, które dają okresowe schronienie i nieodpłatną pomoc samotnym opiekunom z dziećmi, zarówno matkom jak i ojcom, a także kobietom w ciąży, dotkniętym przemocą lub w innej trudnej sytuacji życiowej. Dają schronienie oraz pomoc materialną, psychologiczną i prawną na czas od 3 do 12 miesięcy. W ramach udzielanej pomocy podopieczni Domów Samotnej Matki otrzymują także wsparcie pedagogiczne, terapeutyczne i duchowe, a także ochronę od sprawców przemocy. Istotną rolą tych ośrodków jest wspieranie w procesie odbudowy prawidłowych więzów rodzinnych, przywróceniu poczucia własnej wartości oraz kontroli nad życiem poprzez zerwanie z patologicznym środowiskiem i uzależnieniami oraz zdobyciem umiejętności prawidłowego prowadzenia gospodarstwa domowego. Kolejnym kluczowym aspektem udzielanej pomocy jest przygotowanie do świadomego i odpowiedzialnego wypełniania roli rodzicielskiej. Podopieczni przebywający w Domach Samotnej Matki mają również szansę na podjęcie nauki i pracy, które pozwolą im na usamodzielnienie się. Ośrodki prowadzone są przez instytucje religijne, pozarządowe oraz samorządowe.