Microsoft zwolni ok. 11 tys. pracowników

„Tysiące miejsc pracy” mają być zlikwidowane w Microsoft. Pod uwagę brane są stanowiska w działach HR i inżynierii – informują media gospodarcze. Mówi się także o lokalnych oddziałach koncernu w Europie.

Działania Microsoftu, zdaniem analityków, świadczą o tym, iż najbardziej wrażliwy na kryzys i recesję sektor technologiczny właśnie szykuje się na „gorsze czasy a przynajmniej na okres recesyjny”, mimo dobrych informacji ze strony banków i firm konsultingowych wieszczących okres bez recesji lub z recesją płytką i krótkotrwałą.

Zapowiadane zwolnienia byłyby kolejnymi dużymi w sektorze technologicznym. Na początku stycznia br. redukcje w Amazon.com objęły 18 tys. stanowisk, czyli 6% całej liczącej 300 tys. pracowników części koncernu zajmującej się e-commerce i sprzedażą. Zwalniano w europejskich magazynach i centrach logistycznych oraz działach e-commeerce koncernu. Jeszcze w zeszłym roku 11 tys. osób zwolniła Meta Platforms, firma macierzysta sieci społecznościowej Facebook. 10% pracowników zwołnił Salesforce, największy producent systemów CRM, przy czym firma ta produkująca bardzo zaawansowane systemy liczy tylko 8000 osób w lokalizacjach na całym świecie.

„Patrząc z szerszej perspektywy, kolejna oczekująca runda zwolnień w Microsoft sugeruje, że środowisko (dla firm technologicznych-red.) się nie poprawia, a prawdopodobnie nadal się pogarsza” – powiedział agencji Reuters Dan Romanoff, analityk Morningstar.

Sky News poinformował, że Microsoft planuje zwolnić około 5% siły roboczej, czyli około 11 000 osób, oraz że zwolnienia te poza amerykańską centralą mogą dotyczyć także „lokalnych oddziałów koncernu”. Według Bloomberga koncern zamierza zredukować zatrudnienie w wielu działach inżynieryjnych, zwłaszcza rozwoju produktów, zaś cięcia będą znacznie większe niż w ubiegłym roku. Insider z kolei stwierdził, że o 1/3 spadnie rekrutacja personelu. Według strony analizy pracy Layoffs.fyi branża technologiczna zwolniła w 2022 r ponad 150 000 pracowników. Zwolnienia te jednak miały się zakończyć w 2023 r., ale jak widać tak się  nie stało.

Microsoft w dniu 30 czerwca zatrudniał 221 000 pełnoetatowych pracowników, w tym 122 000 w Stanach Zjednoczonych i 99 000 w oddziałach lokalnych na całym świecie.

Według Wall Street Journal koncern znajduje się pod presją, by utrzymać tempo wzrostu w dziale zajmującym się chmurą Azure, bowiem kilka ostatnich kwartałów spowolnienia na rynku komputerów PC zaszkodziło sprzedaży Windows i innych systemów Microsoftu oraz urządzeń firmy. Zwolnienia były przeprowadzane już jesienią – w październiku 2022 r. serwis informacyjny Axios poinformował, że Microsoft zwolnił około 1000 pracowników w kilku działach.

24 stycznia Microsoft ma ogłosić wyniki kwartalne i według analityków „dalsze kroki firmy uzależnione są od reakcji na nie rynków”.