Wielki przetarg w ochronie zdrowia

Przetarg na usługi wsparcia informatycznego Centrum e-Zdrowia wyceniło na 326 mln zł. Będzie to prawdopodobnie jeden z największych tego typu przetargów w Polsce w 2022 r.

Centrum e-Zdrowia (CeZ) jest jednostką Ministerstwa Zdrowia, odpowiadającą za budowę w Polsce informatycznych rozwiązań z zakresu ochrony zdrowia oraz analitykę dotyczącą cyfrowych systemów ochrony zdrowia i ich implementacji. Centrum odpowiada również za monitorowanie planowanych, budowanych i prowadzonych systemów teleinformatycznych za poziomie centralnym i regionalnym.

Według portalu branżowego CRN, przetarg obejmuje usługi z zakresu 60 specjalizacji w czterech obszarach działania technologii informatycznych. Łączny wymiar roboczogodzin ma wynieść 1.483.200 czyli niemal 1,5 mln. Wybranych 20 wykonawców usług może liczyć na trzyletnie umowy

Postępowanie zostało podzielone na 4 części, dla każdej z nich wyznaczono kwotę finansowania, zaś cały budżet zamyka się w 326, 37 mln zł brutto:

– cz. 1 Rozwój aplikacji/development (200 mln zł)

– cz. 2 Zarządzanie i wsparcie projektowe (92 mln zł)

– cz. 3 Eksploatacja (25,5 mln zł)

– cz. 4 Bezpieczeństwo IT (8,87 mln zł).

O wyborze stanowi w 60% cena, zaś w 40% termin rozpoczęcia świadczenia usług wsparcia. Centrum e-Zdrowia potrzeba fachowców z 60 specjalizacji w tym 27 z obszaru rozwoju specjalizacji. Szuka m.in. DevOps Engineera, programistów Java, Frontend, Fullstack, baz danych, Big Data, PHP, Power BI, projektantów UX/UI, liderów technicznych (Java, Angular, .NET). W zarządzaniu i wsparciu projektowym potrzebni są  m.in. architekt IT, scrum master, analityk danych BI, analityk systemowo – biznesowy. Do eksploatacji poszukiwani są: architekt infrastruktury, administratorzy storage, Linuxa, Windows, VMware’a, hurtowni danych, zaś w przypadku bezpieczeństwa IT konieczni będą m.in. architekt bezpieczeństwa IT, operator SOC, specjalista ds. ciągłości działania, tester penetracyjny. Oferty złożyło 29 firm, w tym firmy wyspecjalizowane w świadczeniu usług IT, ale także i firmy działające w obszarze outsourcingu pracowników, nie promujące własnych zespołów i rozwiązań.  Wrocławski Incat zażądał  najmniej za usługi we wszystkich obszarach, bo 174,46 mln zł, zaś najwięcej warszawska spółka Sedivio – 407,5 mln zł.