Analizy.pl/IGTE: Aktywa OFE wzrosły o 9,6% m/m, średni wynik – 9,7% w listopadzie

Warszawa, 05.12.2022 (ISBnews) – Wartość aktywów netto otwartych funduszy emerytalnych (OFE) wzrosły o 9,6% m/m do 155,4 mld zł na koniec listopada 2022 r., podały Analizy.pl i Izba Gospodarcza Towarzystw Emerytalnych (IGTE). Średnia stopa zwrotu OFE wyniosła w ub. miesiącu 9,7%.

“Listopad był drugim z rzędu pomyślnym miesiącem dla inwestujących w akcje, zatem i oszczędzający na emeryturę w OFE mogli się cieszyć z wzrostów na GPW. Był to czwarty w tym roku miesiąc wzrostu aktywów i dodatniego wyniku z zarządzania, który był wyraźnie lepszy od poprzedniego i zdecydowanie najwyższy w całym roku” – czytamy w raporcie.

W listopadzie większość globalnych giełd kontynuowała październikowy marsz w górę, nadrabiając kolejną porcję strat z poprzednich miesięcy, podkreślono.

“W listopadzie 2022 OFE zyskały średnio 9,7%, przy czym wyniki zarządzania wahały się między 9,1% a 10,2%. Najlepiej poradziło sobie NNLife OFE, a relatywnie najsłabiej lider poprzedniego miesiąca, czyli Generali OFE. Warto zaznaczyć, że uzyskany przez branżę wynik był najlepszy w tym roku: OFE wypracowały niemal 13,85 mld zł wobec 9,57 mld zł w październiku, 8,75 mld zł w marcu i 2,64 mld zł w lipcu” – czytamy dalej.

Ponownie krótkoterminowo (do roku włącznie) wszystkie OFE są pod kreską, ale strata za ostatnich 12 miesięcy zmniejszyła się w listopadzie znacząco, natomiast wyniki w dłuższych horyzontach pozostają dodatnie, wskazano także.

“W podobnym wymiarze jak wyniki, w listopadzie zwiększyły się też aktywa otwartych funduszy emerytalnych. Ich wartość wzrosła o 9,6% wobec wzrostu o 7% przed miesiącem. Oznacza to wzrost ich wartości o ponad 13,5 mld zł do 155,4 mld zł. To najwięcej od maja br.” – napisano dalej.

Otwarte fundusze emerytalne przelały do ZUS środki w wysokości 527,9 mln zł w ramach tzw. suwaka, natomiast ZUS przekazał im nowe wpłaty w wysokości 301,2 mln zł, saldo ponownie było więc ujemne (-227 mln zł).

(ISBnews)