BM Reflex: Benzyna nadal będzie drożeć, diesel powinien być stabilny w kolejnym tygodniu

Warszawa, 14.10.2022 (ISBnews/BM Reflex) – Średni poziom cen benzyny Pb95 może w przyszłym tygodniu wzrosnąć do 7,09 zł/l. Ceny diesla mogą utrzymać się na zbliżonym średnim poziomie 8,10-8,15 zł/l, wynika z komentarza rynkowego analityków BM Reflex.

Poniżej komentarz rynkowy BM Reflex:

8,08 zł/l to nowy historyczny rekord cen oleju napędowego na krajowych stacjach paliw, tym samym podbity został poprzedni rekord średnich cen diesla 7,95 zł/l z 10 marca. W skali tygodnia diesel podrożał średnio 48 gr/l.

O 36 gr/l do średniego poziomu 6,94 zł/l wzrosła średnia cena benzyny Pb95. Autogaz potaniał symboliczny 1 gr/l do 3,11 zł/l.

W okresie 7-14 października hurtowe ceny benzyny Pb95 wzrosły 37 gr/l netto, diesla natomiast 18 gr/l netto. Średni poziom cen benzyny Pb95 może w przyszłym tygodniu wzrosnąć do 7,09 zł/l. Ceny diesla mogą utrzymać się na zbliżonym średnim poziomie 8,10-8,15 zł/l.

Po dynamicznych wzrostach cen ropy naftowej i paliw gotowych w pierwszym tygodniu października sytuacja na rynku ropy naftowej nieco ustabilizowała się. W piątek rano ropa Brent kosztuje 94 USD/bbl i jest blisko 4 USD/bbl tańsza niż przed tygodniem. Na rynek wracają obawy o recesję i popyt na paliwa w dłuższym okresie.

OPEC, Międzynarodowa Agencja Energii (MAE) oraz amerykańska EIA rewidują w dół prognozy tempa wzrostu popytu na ropę naftową.

Zdaniem MAE ostatnia decyzja OPEC+ doprowadzi realnie do spadku podaży ropy o 1 mln bbl/d i zwiększa zagrożenie dla światowego bezpieczeństwa energetycznego. Jednocześnie MAE zrewidowała w dół o 0,47 mln bbl/d do 1,7 mln blb/d prognozy tempa wzrostu światowej konsumpcji paliw w 2023 roku, ze względu na pogarszające się perspektywy gospodarcze, wzrost cen i restrykcje pandemiczne w Chinach.

OPEC z kolei zrewidował w dół do 2,64 mln bbl/d oraz 2,34 mln bbl/d prognozy tempa wzrostu światowego popytu na ropę naftową w tym i przyszłym roku. Prognozy dla 2023 roku zostały zrewidowane w dół o 0,7 mln bbl/d. Zdaniem OPEC światowy popyt na ropę osiągnie w przyszłym roku poziom 102 mln bbl/d. Amerykańska EIA spodziewa się wzrostu światowego popytu na paliwa w tym roku o 2,1 mln bbl/d, w przyszłym 1,5 mln bbl/d. EIA prognozuje średnią cenę ropy naftowej Brent w przyszłym roku na poziomie 95 USD/bbl. Amerykańska produkcja ropy naftowej wzrośnie w przyszłym roku o 0,7 mln bbl/d do 12,4 mln bbl/d ustanawiając nowy historyczny rekord

(ISBnews/BM Reflex)