Morawiecki: Planujemy specjalną taryfę na prąd dla MŚP, szczegóły w przyszłym tygodniu

Warszawa, 06.10.2022 (ISBnews) – Rząd planuje wprowadzenie specjalnej taryfy na prąd dla wszystkich mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. Szczegóły planowanej regulacji mają zostać przedstawione na początku przyszłego tygodnia.

“Będzie specjalna taryfa dla wszystkich małych i średnich przedsiębiorstw. Małe i średnie przedsiębiorstwa – według definicji, którą się posługujemy, to przedsiębiorstwa zatrudniające do 250 pracowników, oczywiście wszystkie mikro, małe zakłady pracy, jednoosobowe, kilkuosobowe, ale również te średniej wielkości będą korzystały z naszych rozwiązań. Z rozwiązań, które wdrożą stałą taryfę cen” – powiedział Morawiecki podczas spotkania z samorządowcami.

Zapowiedział, że szczegóły proponowanej regulacji zostaną przedstawione na początku przyszłego tygodnia.  

“Będziemy w stanie zaproponować dla was przedsiębiorcy specjalną taryfę cen, która znacząco złagodzi podwyżki cen, zakotwiczy oczekiwania inflacyjne i doprowadzi do tego, że w kolejnych kwartałach, mam nadzieję, że od przyszłego roku inflacja będzie w trendzie spadkowym” – podkreślił.

Zgodnie z zapowiedzią premiera dzisiaj ma zostać przedstawiony projekt regulacji, dotyczący dopłat do pewnego poziomu zużycia prądu dla samorządów i podmiotów wrażliwych.

W ubiegłym tygodniu Sejm przyjął ustawę o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej, która zakłada blokadę cen energii dla gospodarstw do 2 tys. kilowatogodzin (kWh). W przypadku rodzin z osobą niepełnosprawną limit wyniesie 2,6 tys. kWh, a u rodzin z Kartą Dużej Rodziny oraz rolników – 3 tys. kWh.

(ISBnews)