W Zabrzu powstał nowoczesny ośrodek kliniczno-naukowy

Śląski Ośrodek Kliniczno-Naukowy Zapobiegania i Leczenia Chorób Środowiskowych, Cywilizacyjnych i Wieku Podeszłego im. Prof. Zbigniewa Religi w Zabrzu

W Zabrzu uroczyście zainaugurowano działalność Śląskiego Ośrodka Kliniczno-Naukowego Zapobiegania i Leczenia Chorób Środowiskowych, Cywilizacyjnych i Wieku Podeszłego im. Prof. Zbigniewa Religi. Inwestycję o wartości 107,7 mln zł netto zrealizowała polska grupa budowlana Erbud

– Budowa infrastruktury medycznej to spécialité de la maison Erbudu, z czego osobiście jestem dumny. Dziś oddajemy jeden z najnowocześniejszych ośrodków kliniczno-naukowych w Europie. Miejsce, w którym powstał szpital jest szczególne w historii polskiej medycyny – budynek o nazwie A+ powstał w bezpośrednim sąsiedztwie legendarnego budynku A, w którym przeprowadzono pierwszy przeszczep serca w naszym kraju. Wyjątkowy był również okres realizacji inwestycji, przypadający na czas pandemii i wybuchu wojny w Ukrainie. Mimo tych bezprecedensowo niesprzyjających okoliczności zrealizowaliśmy projekt w założonym terminie oraz budżecie. To niezbity dowód, że wiemy jak budować szpitale– podkreśla Jacek Leczkowski, wiceprezes Erbudu.

Powstanie Śląskiego Ośrodka Kliniczno-Naukowego Zapobiegania i Leczenia Chorób Środowiskowych, Cywilizacyjnych i Wieku Podeszłego im. Prof. Zbigniewa Religi realizowano w formule „zaprojektuj i wybuduj” od września 2019 r. do lutego 2022r., za łączną kwotę 107,7 mln zł netto. Budynek ma 5 kondygnacji o powierzchni netto 12 500 m2.

Ośrodek kliniczno-naukowy jest przystosowany do leczenia 124 pacjentów, posiada 6 sal zabiegowych z jednym z najnowocześniejszych angiografów w Polsce. W budynku zastosowano szereg nowoczesnych instalacji m.in.: pocztę pneumatyczną, którą połączono trzy budynki, instalację fotowoltaiczną o mocy ponad 200 kW, pompy ciepła zasilające ogrzewanie podłogowe, instalację BMS do monitorowania i sterowania temperaturą w każdym pomieszczeniu.

To kolejna inwestycja Erbudu związana z budową szpitali. W ostatnim spółka podpisała umowy na przebudowę Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej (SPZOZ) w Kraśniku oraz Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 2 PUM w Szczecinie. W lutym 2021 r. Erbud wraz ze Strabagiem oddał do użytku Szpital Południowy w Warszawie. Firma ma również na swoim koncie m.in.: budowę Centrum Medycyny Inwazyjnej w Gdańsku i Przylądka Nadziei we Wrocławiu, rozbudowę Zespołu Szpitali Miejskich w Chorzowie, modernizację Szpitala Specjalistycznego im. Ludwika Rydygiera w Krakowie oraz Publicznego Szpitala Klinicznego nr 4 w Lublinie, a także budowę (stan surowy) szpitala Kortrijk w Belgii. Przy realizacji termomodernizacji Szpitala Specjalistycznego im. Ludwika Rydygiera w Krakowie Erbud wykorzystał unikalne rozwiązania techniczne i funkcjonalne (złożony wniosek patentowy), które przynoszą dodatkowo prawie 300 tys. KWh oszczędności rocznie.