Blockchain po polsku zbiera fundusze

Polski start-up DoxyChain tworzący infrastrukturę blockchain do zarządzania dokumentami, zebrał 2,2 mln euro w rundzie seed finansowania. Uczestniczyli w niej Level2 Ventures, fundusz VC założony przez Adama Rudowskiego i Piotra Pawłowskiego oraz CV VC, szwajcarski fundusz VC specjalizujący się w spółkach blockchain, polski Satus Starter oraz niemiecka rodzinna grupa firm Müller Medien

Polski start-up tworzy infrastrukturę blockchain DMS do zarządzania dokumentami. Jest ona opracowana na Tendermint Core, a zaprojektowano ją specjalnie dla procesów biznesowych, gdzie pojawia się wiele dokumentów różnych typów. Aplikacja kliencka wyposażona jest w API do głównych aplikacji korporacyjnych innych blockchainów.

Ten założony w 2019 r. system zarządzania dokumentami może zarejestrować informacje z tychże dokumentów w łańcuchu bloków. Po rejestracji dane nie mogą być już zmienione, ale możliwe jest ich aktualizowanie od razu na bieżąco z logiem wprowadzonych zmian. System przechowywania oparty jest na chmurze i pozwala na jednoczesną pracę ma dokumentach różnych zespołów i dostęp do niej za pomocą aplikacji mobilnych w smartfonach zarówno z iOS jak i Androidem.

Start-up chce być swoistym interfejsem pomiędzy Siecią Web2.0 a Web3.0, zaś wprowadzony standard ma ułatwić zarządzanie nawet starszymi dokumentami w nowym środowisku. Stworzone rozwiązanie zmniejsza liczbę osób w zespołach bezpieczeństwa i dokumentacji, które do tej pory składały się z prawników, znających problemy systemów IT, inżynierów, programistów i osób odpowiedzialnych za compliance.

Jak zauważył po ogłoszeniu wyników rundy Piotr Żelazko, CTO i współzałożyciel DoxyChain firma rozbudowuje swoje rozwiązanie tworząc nowe funkcje SaaS. Będzie to modułowa infrastruktura umożliwiająca klientom dostosowanie do potrzeb zaawansowanych przepływów pracy. Z kolei Gabriel Dymowski, CEO i współzałożyciel DoxyChain poinformował, że są to narzędzia – usługi DoxyCert i DoxyConnect. Ta pierwsza jest zestawem narzędzi, który umożliwi klientom wystawianie certyfikatów blockchain, również jako NFT. Będzie to wykorzystywane jako dowód niezaprzeczalności i autentyczności. DoxyConnect z kolei to miejsce wymiany bezpiecznych danych i wykonywania transakcji zabezpieczonych w prosty sposób.

David Long, dyrektor CV VC, funduszu, który postanowił zainwestować w polski start-up stwierdził, że rozwiązania proponowane przez DoxyChain są istotne „dla zbudowania infrastruktury pomiędzy starą wersją Web 2.0 i Web 3.0 w odniesieniu do zarządzania dokumentami”. – Ta infrastruktura blockchain umożliwia interoperacyjność w sieci 3.0 i jest również kompatybilna z różnymi istniejącymi rozwiązaniami web 2.0. – dodał, stwierdzając, że rozwiązanie to umożliwi wdrażanie w korporacjach inteligentnych kontraktów.