FAO: Globalne ceny surowców żywnościowych spadają

Ceny surowców spożywczych spadają 5 miesiąc z rzędu, ale wciąż są wyższe niż w 2021 r. Wskaźnik cen żywności FAO spadł w sierpniu o 1,9%. Wznowienie eksportu pszenicy z Ukrainy przyczyniło się do spadku cen tego surowca o 5,1%. Najnowsze prognozy FAO mówią też o niższej globalnej produkcji zbóż w 2022 r.

Z nowego raportu opublikowanego przez Organizację Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), wynika, że barometr światowych cen towarów żywnościowych spadł w sierpniu piąty miesiąc z rzędu, ponieważ notowania większości surowców żywnościowych spadły.

Indeks cen żywności FAO wyniósł w sierpniu średnio 138,0 pkt, co oznacza spadek o 1,9% w porównaniu z lipcem, chociaż nadal był o 7,9% wyższy niż rok wcześniej. Indeks śledzi miesięczne zmiany  międzynarodowych cen koszyka powszechnych produktów żywnościowych.

Zboża i oleje

Wskaźnik cen zbóż FAO spadł o 1,4% wobec lipca, a spadek spowodowany jest 5,1% spadkiem międzynarodowych cen pszenicy, co odzwierciedla lepsze perspektywy produkcji w Ameryce Północnej i Federacji Rosyjskiej, a także wznowienie eksportu z portów Morza Czarnego, na Ukrainie.

Ceny ryżu średnio utrzymywały się na stałym poziomie w ciągu miesiąca, podczas gdy notowania zbóż gruboziarnistych wzrosły nieznacznie, o 0,2%, ponieważ wyższe światowe ceny kukurydzy z powodu gorących i suchych warunków upraw w Unii Europejskiej i USA zostały zbilansowane niższymi poziomami cen jęczmienia i sorgo.

Wskaźnik cen olejów roślinnych FAO spadł o 3,3% wobec lipca, osiągając poziom nieco niższy niż w sierpniu 2021 r. Światowe ceny oleju sojowego umiarkowanie wzrosły z powodu obaw o wpływ niesprzyjających warunków pogodowych na produkcję w USA, ale wzrost został zbilansowany niższymi notowaniami oleju palmowego, słonecznikowego i rzepakowego, ze względu na zwiększoną dostępność oleju palmowego z Indonezji (ze względu na niższe podatki eksportowe) oraz stopniowe wznawianie dostaw oleju słonecznikowego z ukraińskich portów.

Ceny mleka, mięsa i cukru

Wskaźnik cen produktów mlecznych FAO spadł w sierpniu o 2,0%, ale był o 23,5% powyżej wartości z sierpnia 2021 r. Światowe ceny sera wzrosły dziesiąty miesiąc z rzędu, podczas gdy ceny mleka spadły w związku z oczekiwaniami zwiększenia dostaw z Nowej Zelandii, nawet przy niższych poziomach produkcji w Europie Zachodniej i USA.

Wskaźnik cen mięsa FAO spadł o 1,5% wobec lipca, ale był o 8,2% wyższy niż rok temu. Międzynarodowe notowania mięsa drobiowego spadły w sierpniu z powodu zwiększonej dostępności światowego eksportu, podczas gdy światowe ceny mięsa wołowego spadły z powodu słabego popytu krajowego w niektórych wiodących krajach eksportujących. Wzrosły notowania mięsa wieprzowego.

Światowy wskaźnik cen cukru FAO spadł o 2,1% do najniższego poziomu od lipca 2021 r., głównie z powodu wysokich limitów eksportowych w Indiach i niższych cen etanolu w Brazylii.

FAO: Możliwa niższa produkcja zbóż w 2022 r.

FAO opublikował też zaktualizowaną, znacznie niższą prognozę produkcji zbóż na 2022 r.  Z najnowszego raportu organizacji wynika, że światowa produkcja zbóż spadnie w br. o 38,9 mln ton, czyli o 1,4% w porównaniu z poprzednim rokiem.

Większość zrewidowanej w dół prognozy dotyczy zbóż gruboziarnistych, z czego zbiory kukurydzy w Unii Europejskiej mają spaść o 16% poniżej średniej z pięciu lat z powodu wyjątkowo gorącej i suchej pogody.

Dla odmiany FAO podniosła prognozę światowej produkcji pszenicy (wobec ostatniego raportu z lipca) do 777 mln ton, co stanowi znikomy spadek od 2021 r., co wynika z oczekiwanych rekordowych zbiorów w Federacji Rosyjskiej i sprzyjających warunków pogodowych w Ameryce Północnej. Oczekuje się, że światowa produkcja ryżu spadnie o 2,1% z rekordowego historycznego poziomu osiągniętego w 2021 roku.

FAO prognozuje światowe zapotrzebowanie zbóż na lata 2022/2023 na 2 792 mln ton, podczas gdy światowe zapasy zbóż pod koniec sezonu 2023 r. mają spaść o 2,1% do 845 mln ton. W rezultacie oczekuje się, że światowy stosunek zapasów zbóż do wykorzystania spadnie nieznacznie z 30,9% w latach 2021/22 do 29,5%, ale poziom, który wskazuje FAO, jest z perspektywy historycznej wciąż stosunkowo wysoki. FAO przewiduje, że światowy handel zbożami spadnie o 1,9% w latach 2022/2023 (lipiec/czerwiec) w ujęciu rocznym do 469,6 mln ton.