Credit Agricole: Stopa referencyjna osiągnie docelowy poziom 7% w październiku

Warszawa, 05.09.2022 (ISBnews) – Credit Agricole Bank Polska prognozuje, że stopa referencyjna osiągnie docelowy poziom równy 7% w październiku br. (wobec 6,5% obecnie). Ekonomiści banku oceniają, że występuje ryzyko silniejszych podwyżek stóp procentowych w przypadku, gdy inflacja “będzie zaskakiwała w górę (podobnie jak w sierpniu) w najbliższych miesiącach”. Według nich, istnieje również prawdopodobieństwo, że najbliższym posiedzeniu RPP we środę podwyższy stopy procentowe o 50 pb.

“Oczekujemy, że zgodnie z ostatnimi zapowiedziami prezesa NBP stopy procentowe w Polsce zostaną podniesione jeszcze dwukrotnie po 25pb (we wrześniu i październiku br.). Tym samym stopa referencyjna osiągnie docelowy poziom równy 7%. Dostrzegamy ryzyko silniejszych podwyżek stóp procentowych, jeśli inflacja będzie zaskakiwała w górę (podobnie jak w sierpniu) w najbliższych miesiącach” – czytamy w MAKROmapie banku pt. “Prognozy makroekonomiczne dla krajów EŚW-4”.

Analitycy banku wskazują, że argumentami na rzecz kontynuacji cyklu zacieśniania polityki pieniężnej są wyższy od oczekiwań odczyt inflacji w sierpniu oraz wyższa od konsensusu dynamika inwestycji w II kw.

“Dostrzegamy ryzyko, że RPP zdecyduje o podwyżce stóp procentowych o 50 pb w tym tygodniu. Wówczas mielibyśmy do czynienia z lekkim umocnieniem złotego i wzrostem rentowności polskich obligacji” – czytamy dalej.

RPP rozpoczęła podwyżki stóp procentowych w październiku 2021 r. i dokonywała ich co miesiąc. Po lipcowej podwyżce o 50 pb główna stopa referencyjna wynosi 6,5%.

(ISBnews)