Chiny kupują bardzo tani rosyjski węgiel

Eksport rosyjskiego węgla do Chin osiągnął w lipcu najwyższy poziom od pięciu lat. To efekt sankcji – Zachód unika rosyjskiego węgla, Moskwa musi szukać odbiorców na swój surowiec, sprzedawany bardzo tanio

Chiński import węgła z Rosji wzrósł w lipcu o 14% w relacji rok do roku, co oznacza osiągnięcie najwyższego poziomu od 5 lat. Wysyłka rosyjskiego węgla do Chin sięgnęła w lipcu 7,42 mln ton, jak podała chińska Generalna Administracja Celna. Jest to najwyższy poziom miesięczny od rozpoczęcia gromadzenia danych na ten temat w 2017 r. W lipcu 2021 było to 6,49 mln ton, zaś w czerwcu 2022 – 6,12 mln ton.

Kraje Europy Zachodniej oraz Europy Środkowej, zwłaszcza należące do Unii Europejskiej, unikały kupowania węgla z Rosji jeszcze przed 11 sierpnia, czyli wprowadzeniem oficjalnego embarga na zakup rosyjskiego węgła przez kraje Unii Europejskiej. Celem tego embarga było zmniejszenie dochodów Kremla z eksportu surowców energetycznych po lutowej inwazji na Ukrainę.

Efekt ten wystąpił, ale Rosja próbowała go odwrócić szukając nabywców, którym mogłaby sprzedawać węgiel po zaniżonych cenach. Rosyjski węgiel energetyczny o wartości opałowej 5500 kilokalorii (kcal) był sprzedawany pod koniec lipca za około 150 dol./tonę łącznie z kosztami frachtu, podczas gdy węgiel tej samej jakości w australijskim porcie Newcastle został wyceniony na ponad 210 dol. za tonę FOB.

Chińskie firmy handlowe spodziewają się napływu rosyjskiego węgla głównie w IV kw. obecnego roku, z tego względu że firmy energetyczne w północnych Chinach będą  gromadziły zapasy na zimowy sezon grzewczy. Lipcowe dostawy tego paliwa, w większości taniego, niskiej jakości indonezyjskiego węgla energetycznego o wartości opałowej poniżej 3800 kcal, wyniosły 11,7 mln ton. To o 22% więcej niż w czerwcu, ale o 40% mniej niż rok wcześniej. W ostatnich miesiącach Chiny zmniejszyły całkowity import węgla w związku z rosnącą produkcją krajową. Jednak elektrownie w południowych Chinach uruchomiły w sierpniu dodatkowe przetargi na zakup węgla indonezyjskiego, ponieważ jest on tańszy od węgla krajowego. Indonezyjski węgiel energetyczny o wartości opałowej 3800 kcal był sprzedawany w połowie sierpnia br. po około 78 dol./tonę FOB, co nadal jest poniżej 101 dol. za lokalny węgiel, biorąc pod uwagę koszty wysyłki. Zapotrzebowanie na  energię wzrosło z racji rekordowej fali upałów w Chinach.