Aplisens zakłada, że II półrocze będzie dobre pod względem przychodów

Warszawa, 22.08.2022 (ISBnews) – Aplisens spodziewa się dobrego II półrocza pod względem przychodów ze sprzedaży, jednak na wynik grupy wpłyną zwiększone koszty, poinformował prezes Adam Żurawski.

“Ilość zamówień, która wpływa do spółki pokazuje, że II półrocze powinno być dobre, może nie aż tak bardzo dobre, jak pierwsze. Natomiast jest jeszcze problem z terminami dostaw komponentów i terminami produkcji, więc może się okazać, że nie wszystko, co powinniśmy, zdążymy sprzedać” – powiedział Żurawski podczas telekonferencji.

Na wynik grupy wpłynie z kolei to, że zacznie ona zużywać komponenty nabyte po wyższych cenach.

“Wynik powinien być więc odrobinę mniejszy, marża powinna być mniejsza w II półroczu” – dodał prezes.

Dodatkowo w II półroczu grupa uwzględnia w wyniku koszty programu motywacyjnego, a w tym roku istotnym czynnikiem będą też ceny gazu ziemnego i energii elektrycznej.

Grupa realizuje zaplanowane w strategii przychody przede wszystkim na rynku polskim i rynkach państw Unii Europejskiej.

“Po I półroczu przychody przewidziane w strategii na 2022 r. zostały zrealizowane w 54% na rynku krajowym, a na rynkach Unii Europejskiej w 52%. Na tych rynkach jest możliwe zrealizowanie strategii w 100%. Natomiast jeśli chodzi o rynki WNP, to ten poziom to 35% i tu raczej nie liczymy się z możliwością realizacji strategii” – wskazała dyrektor finansowa Agnieszka Machnikowska-Żółtek.

Aplisens miał 10,79 mln zł zysku netto przypadającego akcjonariuszom jednostki dominującej w I poł. 2022 r. wobec 9,12 mln zł rok wcześniej. Przychody ze sprzedaży wyniosły 65,74 mln zł wobec 57,45 mln zł rok wcześniej.

Aplisens jest producentem i dostawcą rozwiązań w zakresie aparatury kontrolno-pomiarowej i automatyki. Oferuje szeroką gamę urządzeń do pomiaru, regulacji i przetwarzania ciśnienia, wykorzystywanych w wielu gałęziach przemysłu od energetyki po przemysł chemiczny, rafineryjny, farmaceutyczny czy spożywczy. Spółka jest notowana na warszawskiej giełdzie od 2008 r. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 121,4 mln zł w 2021 r.

(ISBnews)